Priznanje nezavisnosti: Srbijanski ‘zid’ prema Kosovu
Vize za ulazak u Evropsku uniju odnedavno nisu potrebne ni građanima Srbije, a Subotica je postala odredište ilegalaca iz cijelog svijeta, tema je reportaže koju je danas objavio njemački magazin “Der Spiegel”.
Novinari ovog magazina su se našli u Subotici, koja je pogotovo nakon uvođenja bezviznog režima postala mjesto onih koji bi ilegalno da pređu granicu sa Mađarskom, odnosno sa EU. “Der Spiegel” piše kako većina ilegalnih useljenika stiže sa Kosova, ali da ima i dosta Kurda i Iračana.
“Subotica je postala odredište ilegalaca iz cijelog svijeta. U jednom svratištu, gdje za prenoćište plaćaju po deset eura, čekaju na priliku za prelazak granice. Jedan Kurd iz Turske, Mahmud, opisuje svoj put. U Istanbulu je platio 5.000 eura jednom krijumčaru iz Albanije koji je mu je organizovao put. Avionom do Tirane, zatim autobusom do Prištine, dalje do Rožaja u Crnoj Gori. Odatle autobusom do Beograda i dalje prema Subotici. Ipak, 36. dan od početka putešestvija petorica Kurda sada sjede u Subotici. Njihova viza za boravak u Srbiji ističe, novac je pri kraju. Strah od povratka kući je svima urezan u lice. Sva petorica imaju cedulje sa adresama na koje će se javiti kada stignu tamo gdje žele. Dvojica žele u Italiju, po jedan u Njemačku, Francusku i Poljsku”, piše “Der Spiegel”, te zaključuje:
“U Subotici je vidljivo da bi vanjska granica tvrđave blagostanja, zvane EU, mogla da se pomjeri još dalje. Većina ilegalaca stiže sa Kosova. Srpske vlasti ne mogu da ih protjeraju, jer bi na taj način zvanično priznale da je Kosovo druga država. Brojni Albanci koji su frenetično slavili otcjepljenje sada pokušavaju da se nasele u dolini Preševa, na jugu Srbije. EU je bezvizni režim odobrila za sve građane Srbije, osim za one čije je prebivalište na Kosovu. Od Vlade u Beogradu bi Unija sada mogla da zatraži da bolje kontroliše svoj jug. Onaj ko želi da zaustavi Albance, morao bi da izgradi zid prema Kosovu, a odatle bi samo jedan korak vodio do konačnog priznanja nezavisnosti, što Beograd ne želi”.
(deutsche welle)