Političke partije godinama ‘gule’ porezne obveznike
Samo u prošloj godini stranke su dobile nevjerovatnih gotovo 15 miliona KM.
Političke partije u BiH jedine su u ovoj zemlji koje nisu osjetile recesiju, ekonomsku krizu, niti je pak bilo kada došlo do kašnjenja uplata.
Prilozi firmi
I dok se na svim stranama uporno nastoje ostvariti uštede, uglavnom smanjenjem plaća ili radikalnim umanjenjima transfera prvenstveno za korisnike socijalnih naknada, političke partije već godinama “muzu” porezne obveznike.
Mada su početkom godine predstavnici manjih partija, Bosanskohercegovačke podrinjske narodne stranke (BPNS), BH slobodnih demokrata (BHSD), ili parlamentarnih stranaka poput Nezavisne stranke BiH (NSBiH) ili Stranke demokratske aktivnosti (A-sda), najavili da će pokrenuti potpisivanje peticije da se prestane s finansiranjem političkih stranaka iz budžeta, inicijativa nikada nije realizirana.
Prema zvaničnim podacima Centralne izborne komisije (CIK) BiH, koja je nadležna za kontrolu poslovanja političkih partija, iz budžeta u BiH, dakle državnog, entitetskih i kantonalnih, samo u prošloj godini stranke su dobile nevjerovatnih gotovo 15 miliona KM!
Kada se sagledaju ukupni prihodi stranaka, to čini čak 80 posto njihovih prihoda!
Ostatak, dakle samo petina, predstavljaju članarine te prilozi pojedinaca i firmi, što samo po sebi ukazuje na to koliko novca porezni obveznici, a da to i ne znaju, daju strankama “za njihov rad u parlamentima”.
Svi se opiru
– Nijedna inicijativa za smanjenje nije dala rezultate zato što se tome opiru sve stranke, bez obzira na to jesu li u poziciji ili opoziciji, jer su im budžeti glavna stavka finansiranja – saopćeno je našem listu u Ministarstvu finansija FBiH.
Kada se sve sabere i oduzme, jasno je da su sve glasniji zahtjevi za smanjenje ovih isplata političkim partijama potpuno opravdani, te da je sistem ovakvog davanja novca, pod krinkom “podrške radu u parlamentu”, u suštini potpuno zloupotrijebljen.
Stranke milioneri
Detaljne informacije CIK-a govore da su u prošloj godini iz budžeta za nekoliko stranaka isplaćeni milionski iznosi. S obzirom na to da promjena na budžetskim stavkama za ove namjene nije bilo tokom 2009. godine, izvjesno je da će ovi prihodi biti gotovo isti i za ovu godinu.
• SDA inkasirala 2,4 miliona KM
• SNSD inkasirala 1,9 miliona KM
• SDPBiH inkasirala 1,8 miliona KM
• Stranka za BiH inkasirala1,78 miliona KM
• SDS inkasirao oko milion KM
• HDZBiH inskasirao oko milion KM.
Ni opozicija nema razloga za kritiku sistema
Količina novca koju političke partije dobivaju iz budžeta zavisi od broja osvojenih mandata. Zbog toga nijedna stranka koja na bilo kojem nivou postane parlamentarna nema razloga da kritizira postojeći sistem, jer daleko od toga da primaju beznačajne svote novca.
• PDP je dobio 552 hiljade KM
• Narodna stranka Radom za boljitak dobila je 293 hiljade KM
• BPS je dobio 265 hiljada KM
• DNZ je dobio 225 hiljada KM
• HSS-NHI je dobio gotovo 137 hiljada KM
Više strankama nego školi
Primjer općine Grude ni u čemu ne odstupa od dešavanja u bilo kojoj bh. općini i zorno svjedoči kako se novac za političke partije nemilice troši. Tako su prošle godine političke partije iz budžeta ove općine dobile 37.500 KM, a istovremeno je transfer za srednju školu iznosio 22.893 KM!?
Hoće li FBiH dati duplo više novca?
S obzirom na to da je 2010. godina održavanja općih izbora, a valjda zbog opće ekonomske krize u kojoj je sve teže očekivati pomoć određenih kompanija ili pojedinaca, u Prednacrtu budžeta FBiH za političke stranke se planira izdvojiti gotovo dva puta više novca nego ove godine, ukupno čak pet miliona KM!
Ukoliko to bude na kraju i prihvaćeno, vladajući kvartet bi samo iz ovog budžeta dobio:
• SDA oko 930 hiljada KM
• SBiH oko 760 hiljada KM
• HDZBiH oko 400 hiljada KM
• HDZ 1990 oko 225 hiljada KM.
Avaz