OHR potvrdio: SDP oteo nekretninu

To znači da SDPBiH, sa Zlatkom Lagumdžijom na čelu, nema nikakvo pravo da taj objekt, osim što ga koristi kao naslijeđe bivšeg Saveza komunista, još iznajmljuje Vladi Federacije BiH.
Faksimil ZK izvatka iz Općine Centar: Zgrade i objekti su državna imovina još od 1948. godine
Faksimil ZK izvatka iz Općine Centar: Zgrade i objekti su državna imovina još od 1948. godine
Pet parcela
U obimnoj dokumentaciji OHR-a jasno se navodi da je ZK uložak 184, koji se nalazi u katastarskoj općini Mahala LIV, a sastoji se od ukupno pet parcela, državno vlasništvo. O tome je izdato rješenje 84129 davne 1948. godine.
Uprkos tome, SDP već duže od decenije tu zgradu iznamljuje Vladi FBiH i tako zarađuje nevjerovatnih pet miliona KM godišnje. Posljednja cijena izdavanja nekretnine kojoj SDP nije nikakav vlasnik je 40.000 KM mjesečno.
Višegodišnju krađu od poreznih obveznika uzaludno su u nekoliko navrata pokušali osujetiti poslanici i na federalnom i na državnom nivou.
Pet godina
– Kao delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH još sam 2004. Vladi podnio inicijativu za usvajanje zakona koji bi regulirao imovinu bivšeg Saveza komunista i ostalih komunističkih organizacija. Mada je zaključak prihvaćen, Vlada nikada nije pripremila taj propis, a prošlo je pet punih godina – navodi za naš list Miro Lazović.
Da sve bude zanimljivije, i Predstavnički dom Državnog parlamenta zadužio je u maju prošle godine Vijeće ministara BiH, ali ono nije predložilo bilo kakav propis kojim bi država BiH konačno i preuzela imovinu bivših komunista, kao što je to učinjeno u ostalim zemljama u regiji.
Tada je inicijativa zvanično podržana sa čak 32 glasa za, od SDA, SBiH, SNSD-a pa do poslanika Sefera Halilovića, ali aposlutno ništa se nije promijenilo.
Imovinu dati Zavodu PIO
– BiH mora nešto učiniti s ovom imovinom i demonopolizirati status SDP-a. Time bismo konačno ukinuli i partijsku državu, a imovinu svu treba dati na upravljanje Zavodu PIO, jer su je gradili današnji penzioneri, koji su sada socijalno ugroženi – smatra Nermin Pećanac, predsjednik SDU.
Neuspjesi SDP-ovog advokata
Advokat SDP-a Plamenko Čustović od kraja 2008. pokušava nespornu državnu imovinu uknjižiti kao vlasništvo te stranke. No, zahvaljujući zabrani raspolaganja državnom imovinom, ali i upitnosti osnova da zgrada i zemljište budu SDP-ovi, već dva puta je Čustovićev zahtjev odbačen kao onesnovan.
Lagumdžijinoj stranci još 7.000 KM kazne
Centralna izborna komisija (CIK) BiH donijela je na jučerašnjoj sjednici još jednu odluku o novčanom sankcioniranju SDPBiH zbog kršenja Zakona o finansiranju političkih partija.
Riječ je o kaznama izrečenim za nezakonito finansijsko poslovanje ove stranke u 2007. godini, koja je i za 2005. i 2006. također kažnjavana odlukama CIK-a.
Kako je “Dnevnom avazu” potvrdila portparol CIK-a Maksida Pirić, ovog puta SDP je kažnjen s ukupno 7.000 maraka, i to za tri prekršaja. Prvi zbog kojeg je izrečena kazna od 5.000 KM je da je ta stranka izdavala u zakup prostorije u Zenici koje nisu u njenom vlasništvu, na čemu je samo u 2007. zaradila 38.054 KM.
Kako saznajemo, radi se o izdavanju prostora u tzv. zgradi komiteta, a kiriju SDP-u tu plaćaju restoran “Dubrovnik”, firme “Dubrovnik”, “Forma” i “Intercons” i advokatske kancelarije Petrušić, Dautbegović i Ljubović.
– Sa još 1.000 KM SDP je kažnjen zbog primljenog zabranjenog priloga od tuzlanskog “Centralnog grijanja” u iznosu od 500 KM. U tom slučaju Zakon je prekršen jer je strogo zabranjeno da javna preduzeća finansiraju političke stranke. Na kraju, 1.000 KM kazne izrečeno je SDP-u zato što u finansijskim obrascima nije iskazao jedinstvene matične brojeve za sve ljude koji su toj stranci dali priloge veće od 100 KM, kao ni identifikacione brojeve firmi od kojih je primala takve priloge, datume nastanka i rokove vraćanja tih sredstava – izjavila je Pirić.
SDP ima pravo žalbe Sudu BiH na ovu odluku, a upravo ranije izrečene sankcije otežavajuća su okolnost za tu partiju.
Avaz