Susret u Bijeloj kući, navode agencije, dolazi u vrijeme u kojemu turski utjecaj u središnjoj Europi i na Bliskom istoku sve više jača. Erdogan je prije odlaska u Washington rekao kako je njegova zemlja već dala svoj “neophodni doprinos” u slanju vojske i policije koja će obučavati afganistanske snage sigurnosti, te preko zdravstvenih, obrazovnih i infrastrukturnih projekata.
Turski utjecaj
Turska, zemlja koja nakon SAD-a ima najbrojniju vojsku u NATO savezu, preuzela je prošli mjesec rotirajuće predsjedanje ISAF-om, međunarodnom vojnom misijom u Kabulu, i povećala je svoj broj vojnika u Afganistanu na 1,750, ali je više puta odbila značajno povećati svoj vojni angažman.
Tursko sudjelovanje u afganistanskoj misiji ima veliku simboličku važnost, jer je Turska jedina muslimanska zemlja koja u Afganistanu surađuje sa zapadnom alijansom. Važniji od simboličnog značenja je pak turski utjecaj u regiji, koji bi SAD htio iskoristiti, ali se ne zna do koje mjere.
Turska se pokušala nametnuti kao posrednik između zapadnog i arapskog svijeta, ali nije sigurno do koje mjere Obami odgovara takva uloga Turske. Dodatni problemi pojavljuju se između mogućih UN-ovih sankcija Iranu, te simboličnog, ali politički jako vrućeg pitanja Armenije.
Iran, Armenija i Irak
SAD predvodi grupu zapadnih zemalja koje u Vijeću sigurnosti UN-a žele Iranu nametnuti nove sankcije ako ne odustane od svog nuklearnog programa. Turska je trenutno nestalna članica Vijeća sigurnosti, pa je zanimljivo vidjeti hoće li odabrati stranu Amerikanaca ili svog utjecajnog susjeda.
Obama je već pokušao primiriti odnose s Turskom, i to nauštrb svog predizbornog obećanja. Tijekom predsjedničke kampanje Obama je obećao da će tursko masovno ubijanje Armenaca nakon Prvog svjetskog rata nazvati genocidom, ali to nije napravio, i to unatoč snažnom armenskom lobiju u SAD-u. Ne zna se kako će se ta situacija razvijati ubuduće.
Konačno, tu je pitanje kurdskih pobunjenika u Iraku, zbog kojih su se SAD i Turska već diplomatski sukobili. Turci su optuživali SAD da ne radi dovoljno na uspostavljanju reda na sjeveru Iraka, odakle su kurdski pobunjenici nekoliko puta izveli ekspedicije na turski teritorij. To je na kraju navelo tursku vojsku na ulazak u Kurdistan, ali se situacija od onda primirila.
vijesti.net