“RS ima svoju teritoriju i jasno utvrđenu međuentitetsku liniju. Svi objekti koji se nalaze na tom prostoru vlasništvo su Srpske”, rekao je Srni Kovačević, koji je i član državne komisije za popis imovine.
On je istakao da RS ne spori da zajedničkim institucijama treba obezbijediti poslovni prostor da bi mogli obavljati zadatke, koji su utvrđeni Ustavom i zakonima.
“Vlade entiteta i Vijeće ministara BiH mogli bi dogovoriti šta je od imovine potrebno za institucije BiH. RS je već tako postupila kada je riječ o perspektivnoj vojnoj imovini”, rekao je Kovačević i podsjetio da su se nadležni organi dogovorili da više od 60 posto objekata čini perspektivnu imovinu, koja je potrebna vojsci, što RS ne spori.
Prema Kovačevićevim riječima, po istom principu treba utvrditi šta je to imovina koja je potrebna za civilne organe vlasti, sa naglaskom da je imovina faktički podijeljena.
“I vojne i civilne institucije koriste tu imovinu, što treba samo formalizovati, odnosno sačiniti jedan pravni akt da se ovo sprovede kod nadležnih institucija. To je jedino rješenje”, smatra Kovačević.
Prema njegovim riječima, ako se budu pregledali silni papiri i osporavala njihova validnost, sigurno neće biti završen popis imovine, pa ostaje jedina mogućnost da se entitetske vlade i državne institucije dogovore da se ovo pitanje što prije riješi.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko objavio je juče da je tim za popis državne imovine, koji je uspostavljen na osnovu njegove odluke, 12. avgusta, popisao ukupno hiljadu jedinica, od kojih je 979 u BiH, a 21 u sedam država izvan BiH.
On je napomenuo da je državna imovina popisivana prema definiciji Vijeća ministara BiH iz 2004. godine, te pozvao političke lidere da postignu dogovor o njenoj raspodjeli.
24sata.info