Jerlagić: ‘Ubrzo ćemo graditi HE Vranduk i Ustikolinu’

0

vranduk1Ka­da je po­čet­kom go­di­ne za­vrnut do­tok ga­sa, gra­đa­ne je od smrza­va­nja spa­si­la stru­ja, ko­ju je una­toč ve­li­kom op­te­re­će­nju sis­te­ma, us­pje­la osi­gu­ra­ti Elek­tro­pri­vre­da BiH. Mno­gi sa­da pri­že­ljku­ju da ista fir­ma, svo­jim nov­cem, odi­gra sli­čnu ulo­gu i u pre­va­zi­la­že­nju poslje­di­ca eko­nom­ske kri­ze.

Kamate do 7,2 posto Njen ge­ne­ral­ni di­re­ktor Amer Jer­la­gić za “San” go­vo­ri o mo­gu­ćnos­ti­ma da se pri­vre­da kre­di­ti­ra nov­cem Elektroprivrede, o prodaji viškova struje, a nada se početkom jeseni i prvoj ru­dar­skoj pla­ći iz no­vog energetskog kon­cer­na.U po­li­ti­čko-eko­nom­skim kru­go­vi­ma špe­ku­li­ra se oko mo­gu­ćnos­ti da no­vac ko­jeg Elektroprivreda ­BiH drži oro­čen u ko­mer­ci­jal­nim ban­ka­ma bu­de pre­ba­čen u Ra­zvoj­nu ban­ku da bi se po­mo­glo pri­vre­di to­kom tre­nu­tne kri­ze. Ko­li­ko je to za­kon­ski izvo­di­vo i ima li is­ti­ne u tvrdnja­ma da Vi ne da­te taj no­vac?

– Ka­da sam do­šao za di­re­kto­ra, ka­ma­ta za de­po­no­va­na sred­stva Elektroprivrede ­BiH bi­la je oko 5,21 pos­to. Da­nas ima­mo ka­ma­tu od 5,81 do 7,2 pos­to. Sva na­ša sred­stva ko­ja ima­mo na ra­ču­ni­ma su ve­za­na za in­ves­ti­ci­one odlu­ke, ne­ma ni je­dnog fe­nin­ga ko­ji ni­je ve­zan. Sa­mo obno­va dva blo­ka u Ka­knju i Tu­zli je te­ška 220 mi­li­ona KM. S druge strane, mi ni­ka­da od Vla­de ili bi­lo ko­ga ni­smo ima­li zah­tjev da ta sred­stva pro­ba­mo pre­ba­ci­ti ne­gdje dru­go, jer za to je­dnos­ta­vno ne­ma za­kon­skog okvi­ra. Me­đu­tim, ko­mer­ci­jal­ne ban­ke za­hva­lju­ju­ći i ovo­me nov­cu, da­ju kre­di­te pri­vre­di i ne vi­dim ot­kud taj to­li­ki pri­ti­sak na nas i ra­zmiš­lja­nje da mi ne da­mo pa­re. Ka­da se na­pra­vi pra­vni okvir, ja ću to ra­do po­što­va­ti.

Šta bi se de­si­lo sa Elektroprivredom ­BiH da se ko­jim slu­ča­jem ga­sna kri­za sa po­čet­ka go­di­ne odi­gra­la za ne­kih pet go­di­na? Da li bi do­šlo do slo­ma ener­get­skog sis­te­ma?

– Na­ja­vi­li smo da već oko 2015. go­di­ne ula­zi­mo u nul­ti ba­lans proi­zvo­dnje i po­troš­nje. Tokom ovog ja­nu­ara, kad se dešavalo to sa ga­som, mi smo u Sa­ra­je­vu obo­ri­li re­kord jer smo ima­li opte­rećenje od 304 me­ga­va­ta u je­dnom mo­men­tu. Održa­li smo sis­tem, ali taj dan sta­nje je bi­lo do­ve­de­no do usi­ja­nja. Na­dam se da su lju­di na­kon ovo­ga pos­ta­li svje­sni­ji šta zna­či ja­ka Elektroprivreda ­BiH i ko­li­ka je sre­ća što još uvi­jek ima­mo vi­ško­ve. Je­dan blok od 200 me­ga­va­ta umjes­to u izvoz išao je u BiH. Da to­ga ni­je bi­lo, mi bi stru­ju mo­ra­li uvo­zi­ti po enor­mnim ci­je­na­ma, a to nas če­ka ako ne kre­ne­mo sa gra­dnjom.

Vranduk i Ustikolina Oče­ku­je­te li da u ovoj go­di­ni po­čnete gra­dnju bi­lo ko­jeg zna­čaj­ni­jeg ener­get­skog obje­kta?

– Na­jiz­vje­sni­ja je gra­dnja hidroelektrana Vran­duk i Us­ti­ko­li­na. Že­lim po­ru­či­ti na­ro­du u Go­ra­ždu da ovaj pro­je­kat ne pra­vi ne­ga­ti­vne re­fle­ksi­je, ka­kve pra­vi HE Vi­še­grad. Ovo je sko­ro pro­to­čna elek­tra­na ko­ja će Us­ti­ko­li­ni go­diš­nje do­no­si­ti vi­še pri­ho­da ne­go što ta opći­na da­nas ima bu­džet. Sli­čna si­tu­aci­ja je i sa Vran­du­kom. Oče­ku­jem da će­mo stu­dij­ske ma­te­ri­ja­le ima­ti do kra­ja go­di­ne, na­kon to­ga sli­je­di ten­der za na­bav­ku opre­me, pro­je­kat i iz­gra­dnju. Mi­slim da bi Vran­duk mo­gao kre­nu­ti u je­sen 2010. go­di­ne, a na­kon to­ga i Us­ti­ko­li­na. Ovo su slo­že­ni po­slo­vi, a ne re­da­nje le­go koc­ki­ca.

Ko­li­ki pri­hod od pro­da­je vi­ško­va stru­je očekujete ove go­di­ne? Gdje ćete potrošiti taj no­vac?

– Dio do­bi­ti će si­gur­no ići u in­ves­ti­ci­je, a vidjet ćemo da li će to bi­ti za ove pro­je­kte ili za ru­dni­ke. Od pro­da­te stru­je na slo­bo­dnom trži­štu oče­ku­je­mo pri­hod od oko 135 mi­li­ona eura samo na ugovorima, bez in­tra­day trgo­vi­ne. Mi smo postigli najvišu ci­je­nu u re­gi­onu i megavat pro­da­je­mo po 83 eura.

U ko­joj fa­zi je pri­pa­ja­nje ru­dni­ka Elektroprivredi i ka­da bi ru­da­ri mo­gli do­bi­ti prvu pla­ću iz no­ve za­je­dni­čke kom­pa­ni­je?

– Pro­šle se­dmi­ce smo otvorili po­nu­de za izbor re­vi­zo­ra u pro­cesu pri­pa­ja­nja i ten­der ­je propao jer pri­jav­lje­ne kom­pa­ni­je ni­su ima­le svu do­ku­men­ta­ci­ju. Ta­ko­đer pri­pre­ma­mo i ten­der za oda­bir po­se­bnog kon­sul­tan­ta ko­ji će nas vo­di­ti u ovom res­tru­ktu­ira­nju. Po mom mišljenju je op­ti­mis­ti­čni rok za stva­ra­nja kon­cer­na ne­gdje ne pri­je 30. ju­na, ali bi­lo bi mi dra­go da prva pla­ća u kon­cer­na bu­de sep­tem­abrska za sve ra­dni­ke, ukju­ču­ju­ći i ru­da­re.

Ho­će li ru­da­ri do­bi­ti ve­će pla­će?

– Moj cilj je sma­nji­ti tro­ško­ve i po­ve­ća­ti pri­ho­de, što auto­mat­ski da­je osnov za po­ve­ća­nje pla­ća. Mi ima­mo mo­del go­diš­njih na­bav­ki u Elektroprivredi, ko­jeg že­li­mo pri­mje­ni­ti i u novom kon­cer­nu. Na­mje­ra mi je da sve stra­te­ške i sku­pe na­bav­ke za ru­dni­ke i ci­je­li kon­cern ra­di­mo je­dnom i sa je­dnog mjes­ta. Ta­ko bi zna­tno sma­nji­li tro­ško­ve i po­ve­ća­li fun­kci­onal­nost. Ako to pos­ti­gne­mo, vje­ru­jem da će i pla­će ru­da­ra bi­ti ve­će

Energetika.ba

Leave a Reply