Jak zemljotres na petu godišnjicu razornog cunamija

0

cunami_indonez_261209Snažan zemljotres jačine 6,7 stepeni po Rihteru pogodio je obalu indonezijskog otoka na istoku zemlje, ali za sada nema podataka da li je u potresu bilo ljudskih žrtava ili materijalne štete. 
 

Zemljotres se desio na petu godišnjica razornog cunamija koji je pogodio zemlje jugoistočne Azije. Taj najsmrtonosniji vodeni val ikad odnio je više od 250.000 života u 11 zemalja, a nekoliko miliona ljudi je ostalo bez krova nad glavom. Potres u podmorju uz istočnu obalu Indijskog oceana izazvao je 26. decembra 2004. katastrofalni cunami koji je u priobalju uzrokovao velika razaranja i odnio golem broj ljudskih života.

Potres, koji je izazvao cunami, bio je jedan od najjačih u historiji, a nastao je kao posljedica podvlačenja dijela Indijske ploče pod Burmansku mikroploču. Kontakti ploča u pravilu su područja jakih i učestalih potresa, te vulkanizma. Tonjenje Indijske ploče traje već desecima miliona godina, a statistike pokazuju da je Indijski ocean vrlo trusno područje, a posebno Indonezija, koja se nalazi na otočnom luku.

Cunami se kretao velikom brzinom, i iznenadio je mnoge turiste koji su se, privučeni neočekivano jakom osekom, šetali uz more. Oseka je bila najava dolaska cunamija. Kako pokazuju amaterski videosnimci, cunami se uz obalu razvio u više od 10 metara visok vodeni zid, koji je silovito udario u obalu i prodro stotinjak metara u kopno, mjestimično i znatno dalje.

Pri udaru, cunami je pokazao razornu moć odnoseći automobile, rušeći zgrade i prevrćući autobuse. Ubrzo se voda počela povlačiti s poplavljenog kopna, pa je povratni val odnio na pučinu mnogobrojne žrtve vala i u obalnom području izazvao jaku eroziju.

Satelitski snimci pokazuju velike promjene u topografiji dijelova obale Sumatre, Nikobarskog i Andamanskog otočja i Šri Lanke.

(rtvfbih.ba/rtm.ba)

Leave a Reply