Zemljotres se desio na petu godišnjica razornog cunamija koji je pogodio zemlje jugoistočne Azije. Taj najsmrtonosniji vodeni val ikad odnio je više od 250.000 života u 11 zemalja, a nekoliko miliona ljudi je ostalo bez krova nad glavom. Potres u podmorju uz istočnu obalu Indijskog oceana izazvao je 26. decembra 2004. katastrofalni cunami koji je u priobalju uzrokovao velika razaranja i odnio golem broj ljudskih života.
Potres, koji je izazvao cunami, bio je jedan od najjačih u historiji, a nastao je kao posljedica podvlačenja dijela Indijske ploče pod Burmansku mikroploču. Kontakti ploča u pravilu su područja jakih i učestalih potresa, te vulkanizma. Tonjenje Indijske ploče traje već desecima miliona godina, a statistike pokazuju da je Indijski ocean vrlo trusno područje, a posebno Indonezija, koja se nalazi na otočnom luku.
Cunami se kretao velikom brzinom, i iznenadio je mnoge turiste koji su se, privučeni neočekivano jakom osekom, šetali uz more. Oseka je bila najava dolaska cunamija. Kako pokazuju amaterski videosnimci, cunami se uz obalu razvio u više od 10 metara visok vodeni zid, koji je silovito udario u obalu i prodro stotinjak metara u kopno, mjestimično i znatno dalje.
Pri udaru, cunami je pokazao razornu moć odnoseći automobile, rušeći zgrade i prevrćući autobuse. Ubrzo se voda počela povlačiti s poplavljenog kopna, pa je povratni val odnio na pučinu mnogobrojne žrtve vala i u obalnom području izazvao jaku eroziju.
Satelitski snimci pokazuju velike promjene u topografiji dijelova obale Sumatre, Nikobarskog i Andamanskog otočja i Šri Lanke.
(rtvfbih.ba/rtm.ba)