Dvojno državljanstvo ne štiti osuđenike
Sporazum kojim se omogućava međusobno izvršavanje pravosnažnih sudskih presuda u krivičnim stvarima ministri pravosuđa Hrvatske, BiH i Srbije trebalo bi da potpišu 17. decembra u Sarajevu, rekla je portparol Ministarstva pravde BiH Marina Bakić.
Sporazumom se sprečava zloupotreba dvojnog državljanstva onih koji su pravosnažno osuđeni, a kriju se u drugoj državi. Obaveza zemalja potpisnica sporazuma je da uhapsi i uputi na izdržavanje kazne osobe koje su pred sudovima u susjednim državama pravosnažno osuđene, a izbjegavaju služenje kazne, rekla je Bakićeva.
Prema tom sporazumu, od osuđenih lica se ne traži dobrovoljni pristanak za izdržavanje kazne, već se upućuju na služenje kazne po automatizmu, dok se njegove odredbe ne mogu primijeniti na slučaj hrvatskog generala Branimira Glavaša, niti na slučaj Ante Jelavića budući da nisu pravosnažno osuđeni.
Sporazum se ne odnosi na suđenja u odsustvu, i na krivična djela fiskalne, političke i vojne prirode izuzev ratnog zločina. Za pomenute tri vrste krivičnih djela lica ne mogu biti uhapšena prije nego što se provede procedura priznavanja odluke suda države koja je donijela pravosnažnu presudu, pojasnila je Bakićeva.
Ona je podsjetila da ustavi Hrvatske i Srbije i Zakon o krivičnom postupku BiH ne dozvoljavaju mogućnost izručenja svojih državljana, čak ni kada su pravosnažno osuđeni u drugim državama.
U BiH se trenutno krije 46 osoba osuđenih pred sudovima u Hrvatskoj, a 106 lica koja su pravosnažno osuđena pred sudovima BiH krije se u Hrvatskoj, stotinu ih je pobjeglo u Srbiju, 24 u Crnu Goru, dok se za 52 lica ne zna u koje su države pobjegla.
Srna