To otkriva činjenica da je beogradski diplomata Branislav Pekić, inače ministar savjetnik u Ambasadi Srbije u Hagu, slao članovima Parlamenta Evropske unije mailove u kojima se protivio dodavanju BiH i Albanije grupi zemalja kojima je EU već odobrila ukidanje viza.
Ovaj diplomatski skandal za Srbiju izašao je na vidjelo u najgorem mogućem momentu po srbijanskog ministra vanjskih poslova Vuka Jeremića, tokom njegovog izlaganja u Evropskom parlamentu (EP) prije dva dana.
Ciljane poruke
Kako nam je potvrđeno iz Brisela, Jeremiću je srbijansku podlu igru bukvalno u lice razotkrila Sara Ladford (Ludford), članica EP-a iz Velike Britanije. Ona je srbijanskog ministra vanjskih poslova optužila da Srbija ne podržava ukidanje viznog režima BiH i Albaniji te da lobira protiv toga.
Kada je Jeremić to pokušao demantirati, Ladford je izvukla tekst e-maila koji je od srbijanskog diplomate Pekića još 5. oktobra ove godine dobila holandska parlamentarka Sofija Int Veld (Sophie), a u kojem on od nje traži da se sastanu te izražava zabrinutost zbog nastojanja da vize budu ukinute i Bosni i Hercegovini.
– Zabrinut sam i želim vas izvijestiti o tome. Prema informacijama koje su dostupne u izvještaju Fajon (Tanja, op. a.) o ukidanju viza, uključen je i prijedlog da se olakša odluka za BiH i Albaniju. Ali, mi se bojimo da bi to moglo usporiti ukidanje viza za Srbiju, Makedoniju i Crnu Goru, ako se pokuša promijeniti ta odluka – napisao je Pekić u e-mailu koji je "Avaz" ekskluzivno dobio u posjed.
Neiskrenost Beograda
Beogradska diplomatija ciljano se obratila holandskoj zastupnici Int Veld, koja je potpredsjednica LIBE komiteta, direktno zaduženog za pitanja viza. No, afera je isplivala u javnost na Jeremićevom saslušanju pred Parlamentom.
Ladford je šokiranog Jeremića optužila za neiskrenost, a lobiranje istakla kao "dokaz da Srbija ima egoističan pristup i da nije iskrena kada govori o regionalnoj saradnji". Ladford je, kako se može vidjeti iz prepiske mailovima, zbog Pekićevog lobiranja protestirala i kod Ministarstva vanjskih poslova u Beogradu.
Bez odgovora za Srebrenicu
Jeremićev istup u EP-u, kako saznajemo, obilovao je diplomatskim gafovima i izazvao je pravu buru u EP-u. Šef srbijanske diplomatije našao se na udaru teških pitanja članova EP-a o Kosovu, Ratku Mladiću i Srebrenici.
Belgijska zastupnica Veronik de Kajzer (Veronique de Kaiser) pitala ga je zašto Srbija nije usvojila rezoluciju kojom 11. juli proglašava Danom sjećanja na genocid u Srebrenici, ali Jeremić se nije udostojio ni da odgovori. Kosovsku vlast usporedio je s Miloševićevom, poredeći Srbe u sadašnjoj vlasti Kosova s "Miloševićevim Srbima".
Uvrede i Turskoj
Jeremić je tokom istupa uputio uvrede i na račun Turske, iako je turski predsjednik Abdulah Gul (Abdullah) samo prije nekoliko dana posjetio Beograd. Jeremić je govoreći o skorom ulasku Hrvatske u EU, rekao da su "Srbi bili 500 godina pod Turcima" i da "ne želi da opet bude u čekaonici s Turskom".
– To nije dobra poruka onima koji su toliko vremena bili pod Turcima – ispalio je, kako saznajemo, Jeremić pred šokiranim članovima Parlamenta EU.
Avaz