Komentirajući ove podatke, te posljednje smrtne slučajeve na području FBiH, koji su u jednom slučaju opravdano, a u drugom ne, povezani sa svinjskom gripom, dr. Jelena Ravlija, glavni federalni epidemiolog, jučer nam je kazala da ne treba stvarati paniku, te da su neke sumnje ishitrene.
– Čak i da imamo deset puta više oboljelih, ne treba paničiti. Broj slučajeva daljnjim će se testiranjima sigurno povećavati. Mjere se provede, zdravstveni radnici znaju kada je sumnja opravdana, kada je oboljeli spreman za upućivanje u bolnicu, kada je vrijeme za uključivanje antivirotika… Dakle, nema mjesta panici, ali svakako ima za oprez – kazala nam je jučer Ravlija.
Kako je izjavila Biljana Jandrić, portparol Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), s jučerašnjim danom u KCUS-u su hospitalizirana 22 pacijenta, od čega je troje, kao i prethodnih dana, bilo u teškom stanju. Od njih troje, jedan mladić koji, osim problema s gojaznošću, nema hroničnih oboljenja, i dalje je životno ugrožen.
Prema riječima dežurnog infektologa Kliničkog centra Banja Luka, tokom vikenda je pregledano 13 pacijenata s respiratornim smetnjama. Brzim testom ustanovljeno je prisustvo virusa H1N1 kod njih sedam. Ukupno u ovom kliničkom centru leže 53 oboljela.
Preporuke Ministarstva zdravstva
prekrivati usta maramicom ako kašljete i kišete
redovno prati ruke
provjetravati prostorije
izbjegavati dodirivanje očiju, nosa i usta
izbjegavati grljenja, rukovanja i ljubljenja
u slučaju bolesti, ne ići na posao i u školu – javiti se ljekaru
antiviralne lijekove koristiti po preporuci infektologa.
Avaz