Milioni maraka utrošeni su u posljednjih nekoliko godina iz državnog budžeta, ali informacije koje dolaze iz izvora direktno uključenih u proces donošenja odluka govore da je veliki dio tog novca otišao u potpuno pogrešnom smjeru i završio u nečijem džepu, dok su povratnici vidjeli malo koristi od toga.
Kako je “Avazu” potvrđeno, zbog velikih nepravilnosti ponajviše u radu Državne komisije za raseljena lica i izbjeglice, ali i Fondu za povratak, koji je operativno tijelo nadležno za utrošak sredstava, otkaz na radno mjesto pomoćnika ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH dao je dugogodišnji radnik Ministarstva Mario Nenadić.
On nam je potvrdio da napušta mjesto pomoćnika ministra, ali nije želio dalje obrazlagati svoju odluku. No, kako saznajemo, Nenadić je otkaz dao zbog nepravilnosti i nenamjenskog trošenja sredstava za povratak, koja su umjesto na provedbu Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma trošena na finansiranje – ostanka. Ovo je, inače, od potpisivanja Dejtonskog sporazuma do danas prvi slučaj da je državni službenik u BiH ranga pomoćnika ministra dao otkaz.
Federalni ministar za izbjegla i raseljena lica Edin Mušić, koji je po funkciji i član Državne komisije, kaže kako je čuo od Nenadića da daje otkaz i kako mu je žao zbog toga, jer se radi o profesionalnom državnom funkcioneru koji dugo radi u ovoj oblasti.
Jedini kriterij- Ne mogu govoriti u njegovo ime, ali koliko znam, problemi traju već neko vrijeme i u njegovim relacijama sa sekretarom Državnog ministarstva. Ako govorimo o malverzacijama i nenamjenskom trošenju sredstava, neka odgovor na to da SIPA, koja je pokrenula istragu. Planiram to pitanje istrage i rada Fonda za povratak i revizorskog izvještaja delegirati hitno na sjednicu Komisije za raseljena lica. Stvari se trebaju istjerati na čistac – kaže Mušić.
Prema njegovim riječima, problem je nastao kada je Državna komisija odlučila novac za povratak dijeliti po nacionalnom ključu.
– To je postao jedini kriterij i onda dolazimo do problema – ide li taj novac za povratak ili za nešto drugo. U prošlom mandatu finansirali smo projekte na osnovu toga kako su pristizali, ali sada se traži zadovoljavanje nacionalnog ključa po svaku cijenu. Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović i ja bili smo protiv toga, ali to nije bilo dovoljno i sada tako funkcionira sistem – kaže Mušić.
Šta je s interventnim fondom?Mušić posebno spominje tzv. interventna sredstva koja su odvojena na državnom nivou, da se njima finansiraju pojedinačni slučajevi.
– Čim su interventna sredstva, odmah tu postoji i veća opasnost. Ne znam kako su ona i po kojim procedurama dijeljena i po kojim osnovama je to radio Fond za povratak, ali neka istraga sve to utvrdi – kaže Mušić, dodajući da ne zna precizan iznos koji je bio odvojen za interventni fond, ali da je riječ o znatnim sredstvima.
Avaz