Provjere informacija
Federalna uprava policije, MUP Kantona Sarajevo i Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (OSA), nakon što su zaprimili informacije o mogućoj prijetnji likvidacijom Bakiru Hadžiomeroviću, kroz zajedničke aktivnosti preduzeli su niz mjera i radnji radi provjere informacija. U okviru istrage saslušani su Fahrudin Radončić, Naser Keljmendi i Naser Krujeziu kao osobe koje se dovode u vezu s prijetnjama. Provedene predistražne radnje nisu na bilo koji način dovele u vezu s ovim aktivnostima ni Fahrudina Radončića, ni Nasera Keljmendija niti Nasera Krujeziua – saopćeno je jučer iz Tužilaštva Kantona Sarajevo, prenijela je agencija Fena.
U Kantonalnom tužilaštvu dodali su da je saslušano i više drugih svjedoka koji su u svojim iskazima indicirali da u “pojedinim kriminalnim krugovima postoje određene aktivnosti vezane uz eventualno ugrožavanje života ovog novinara”. S tim u vezi, Kantonalno tužilaštvo i policijske agencije i dalje će poduzimati sve potrebne mjere i radnje u ovom predmetu.
Sudeći prema zaključcima Kantonalnog tužilaštva Sarajevo, sve upućuje na to da je navodno pripremanje atentata jeftina izmišljotina u režiji predsjednika SDP-a Zlatka Lagumdžije, jer je upravo on prvi u javnost plasirao informacije o atentatu.
Naime, gostujući 8. novembra ove godine u emisiji “Telering” Televizije OBN, gdje je javnosti trebao objasniti teške optužbe policijsko-pravosudnih organa zbog velike korupcijske afere u koju je uključena stranka na čijem je čelu, Lagumdžija je kazao da Federalna uprava policije ne čini ništa da bi zaštitila “jednog od najuglednijih novinara u BiH”. Štaviše, optužio je službenike FUP-a da su dio “mafijaške strukture” koja udara na SDP.
Nepostojeća zabilješka
S druge strane, ta ista federalna policija dobije od svog čovjeka dojavu da sjede dva kriminalca, registrirana kriminalca, zajedno s jednim čovjekom koji vodi politički milje ovdje, da njih dvojica sjede i dogovaraju da nađu plaćene ubice da ubiju tog novinara. I to Federalna uprava policije dobije kao zabilješku. Da li su oni, šta mislite, slučajno, priveli tu dvojicu ljudi da pitaju da li je to tačno, rekao je tada Lagumdžija.
Ovakve navode Lagumdžije mediji pod njegovom kontrolom kasnije su iskoristili za kreiranje nepostojeće afere. Kako saznajemo, u namjeri da sve izgleda vjerodostojnije čak je publicirana za istragu nepostojeća zabilješka Sektora kriminalističke policije FUP-a, u kojoj se izvor informacije o “atentatu” ocjenjuje kao “veoma pouzdan”.
Budući da je sve ovo Lagumdžija “otkrio” upravo u jeku optužbi za korupciju u SDP-u, odnosno uzimanje reketa i traženje mita od uglednog biznismena Nihada Imamovića, generalnog direktora “ASA Holdinga”, nema sumnje da je njegov krajnji cilj bio da oštricu i oči bh. javnosti i medija koji su razotkrili teški kriminal njegovog najbližeg saradnika i čovjeka od najvećeg povjerenja, potpredsjednika SDP-a Damira Hadžića, usmjeri u drugom pravcu i da se cio slučaj zataška.
Krivična prijava zbog širenja lažnih vijesti
Kompanija “Avaz” i Fahrudin Radončić već su nadležnim organima podnijeli krivičnu prijavu protiv predsjednika SDP-a Zlatka Lagumdžije zbog krivičnog djela lažnog prijavljivanja i iznošenja monstruoznih optužbi bez ikakvih dokaza.
Inače, Lagumdžija će javnosti morati objasniti i u kojem je svojstvu on kao političar imao uvid u operativne policijske informacije na samom početku predistražnih radnji, što se može okvalificirati kao nedopustiv pritisak i miješanje u rad i nezavisnost policije i tužilaštva.
Avaz