U izvještaju UN, u koji je agencija Reuters imala uvid, navodi se da je “daleko od toga da je misija riješila korijen uzroka nasilja, prisustvo najveće svjetske mirovne misije samo je dodatno pogoršalo situaciju u provincijama Sjeverni i Južni Kivu.”
“Vojne operacije bile su neuspješne u neutralisanju pobunjeničkih `Demokratskih snaga za oslobođenje Ruande` (FDLR), pogoršana je humanitarna kriza u provincijama Kivu i rezultirale su proširenjem vojnog uticaja pobunjenika u Kongu iz redova Tutsija (CNDP)”, navodi se u izvještaju.
Armija Konga je uz podršku 2500 pripadnika mirovnih snaga UN početkom godine pokrenula ofanzivu protiv FDLR u sklopu dogovora za poboljšanje odnosa sa susjednom Ruandom, svog nekadašnjeg neprijatelja u sukobima od 1998. godine do 2003. godine.
Kongo se obavezao da će uništiti pobunjenički pokret Hutua, čiji su neki članovi pomogli u planiranju genocida u Ruandi 1994. godine, a zvanični Kigali je zauzvrat uhapsio generala Lorenta Nkundu, čiji su pobunjnici iz CNDP-a bili integrisani u sastav vojske.
Savjet bezbjednosti UN je u dva navrata glasao za nastavak podrške mirovne misije operacijama na terenu, dok su humanitarci i organizacije za zaštitu ljudskih prava ukazivale na to da je raseljeno više od milion stanovnika, da je bilo više hiljada slučajeva silovanja i stotine ubistava.
Najagresivnije operacije protiv FDLR-a predvodile su integrisane nekadašnje pobunjeničke snage iz CNDP, pod komandom generala Boska Ntagande, koga Međunarodni sud tereti za ratne zločine.
Zvaničnici iz MONUC-a su u više navrata negirali učešće Ntagande u operacijama.
Međutim, stručnjaci UN su otkrili da je Ntaganda izdavao naređenja za raspored vojnika, da je uveo uporedni poreski sistem u oblastima koje su pod kontrolom CNDP i da je od prihoda uzimao 250 000 dolara mjesečno i da je centralizovao kontrolu nad skrivenim skladištima naoružanja.
slobodnaevropa.org