Kurbani: Uplate u Merhametu i Medresi

0

travnikOdabir i kupovina kurbana u Travniku već su uveliko počeli, a stočne pijace u Turbetu i Mehuriću imaju dobru ponudu kvalitetnih grla, posebno sa područja Vlašića. Prema podacima Veterinarske stanice Travnik, strogo se vodi računa da na pijacu ulazi samo markirana stoka sa urednim nalazima krvi i ni jedno grlo ne smije biti bez ušne markice.

Na ovim pijacama cijena ovnova kreće se od 300 do 800 KM, dok se krave mogu kupiti od 1.200 do 2.000 KM. Oni koji nemaju uslova da sami obave klanje kurbana mogu to učiniti uplatama u “Merhametu” i Elči Ibrahim-pašinoj medresi.

“Merhamet” Travnik već 14 godina prima uplate za kurbane, koje nabavljaju iz Australije i koriste ih za potrebe narodnih kuhinja. Elči Ibrahim-pašina medresa prima uplate i kolje kurbane u vlastitoj režiji, s tim da oni koji uplate mogu prisustvovati obredu i dobiti trećinu  mesa. Medresa meso kurbana koristi isključivo za potrebe ishrane svojih učenika.

Avaz

Leave a Reply