Ispitivanje u vezi s tim još je u toku, čekam još neke informacije. Sigurno ćemo mi to završiti za desetak dana ili dvije sedmice i onda ćemo moći ponovo o tome razgovarati – kazao nam je sinoć Incko.

On je jučer u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN) u Njujorku podnio izvještaj o stanju u BiH.

Rasprava o BiH bila je veoma dobra. Drago mi je što sam dobio podršku većine država članova Vijeća sigurnosti sa svih kontinenata. Svi su izrazili zabrinutost zbog situacije u BiH, ali i čestitali joj na tome što će ona naredne godine biti članica ovog tijela. Zabrinutost je izražena zbog toga što nema napretka na već poznatim područjima.

Popis stanja

Je li bilo govora i rasprave o pismima koje je Vlada RS poslala Vijeću sigurnosti?

Mislim da je samo jedna delegacija to spomenula.

Ispratile su Vas u Njujork nove kritike iz RS i u tim pismima i u istupima premijera RS. Čini se da ni nakon posljednje sjednice Vijeća za implementaciju mira (PIC) nema nikakve promjene u političkoj situaciji u BiH?


Ovaj PIC bio je više popis stanja. Velikih odluka nije bilo, one će biti poduzete tek 24. i 25. februara. U svakom slučaju, naredne godine bit će više odluka. Stanje u BiH nije optimalno, a već znate šta sam napisao u svom izvještaju Vijeću sigurnosti i danas (jučer, op. a.) o tome sam govorio. Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić također je govorio o situaciji, a ja vjerujem da je najpoštenije da se situacija prikaže realno i to očekuju svi kako bi lakše donijeli zaključke.

Kako komentirate navode u tekstu Metjua Periša (Matthew Parish), nekadašnjeg visokog službenika OHR-a, koji je, faktički, iznio stav da se treba pomiriti s planovima za secesiju Republike Srpske?

Ne poznajem tog čovjeka, ali sam iznenađen kako neki bivši saradnik OHR-a može takve stvari napisati. Mislim da je to krajnje neodgovorno. Naravno da svaki čovjek ima pravo da misli šta hoće, ali je u ovoj fazi to vrlo neodgovorno.

Zrno po zrno

Koliko su ozbiljne najave RS da će raspisati referendum o Vašim eventualnim odlukama u budućnosti?

Ne vjerujem u to, mada sam čuo više varijanti, da će o svakoj odluci raspisivati referendum, ali to nije logično. Ne razumijem o čemu su oni tu razmišljali. No, treba vidjeti razvoj situacije.

Šta se dešava s butmirskim procesom. Je li došlo do zastoja ili zatišja u pregovorima?

Proces se nastavlja, imam informaciju da su pregovarači sada na terenu u BiH. Većina država u Vijeću sigurnosti UN-a podržava taj proces. Vjerujem da će dijalog biti nastavljen. Zrno po zrno pogača, cigla na ciglu palača. Mislim da je velika rješenja i veliki paket teško dobiti, ali se kroz male promjene može napraviti napredak.

Najljepši primjer je evropska zajednica, koja već 50 godina radi na svom razvoju, a uvijek gradimo na starom. Uvijek se čini da su koraci naprijed mali, ali se ide naprijed. Proces se nastavlja, ali će vjerovatno početkom decembra doći do jedne procjene tog procesa, kada će se odlučiti kako će se ići dalje s time.

Odluka za Mostar

Nedavno ste najavili da ćete donijeti odluku u vezi sa situacijom u Mostaru. Šta namjeravate učiniti?

Moj pravni odjel radi na tom pitanju. To bi trebala biti odluka koja bi omogućila izbor gradonačelnika.


Opstrukcije nekih srpskih političara blokirale reforme

Napredak u BiH blokiran je zbog neriješene političke debate, rekao je jučer na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a Incko. Prezentirajući izvještaj OHR-a za period od 1. maja do 31. oktobra 2009., Incko je kazao da su “dvostruke konfuzije” uzrok trenutnih poteškoća.

U RS postoji konfuzija o prirodi entiteta i države, a u oba entiteta postoji konfuzija u pogledu pravog političkog fokusa. Uporne opstrukcije nekih političara iz reda srpskog naroda doprinijele su odgađanju provedbe ključnih reformi, uključujući i one koje bi osigurale ukidanje viznog režima za građane BiH, dodao je visoki predstavnik.

Avaz

By teha5

Leave a Reply