Nuklearni stručnjaci takvo su dostignuće nazvali “fantastičnim” i zbog toga pozvali na hitno diplomatsko rješavanje iranske nuklearne krize.
– Značajno je da su prije usavršavanja prvog koraka odmah skočili na korak broj četiri ili pet. To dovoljno govori o razini tehničke ambicije – rekao je James Acton, britanski stručnjak za nuklearno naoružanje.
Naime, jednom kad naučnici ovladaju tom sofisticiranom tehnologijom, moći će se proizvoditi manje i jednostavnije bojeve glave od dosadašnjih modela. Tehnologijom se smanjuje promjer bojevih glava i one se lakše stavljaju na rakete.
Dosje pod imenom “Moguće vojne dimenzije iranskog nuklearnog programa” izvučen je iz izvještaja što su ih skupile obavještajne agencije sa Zapada. IAEA je u prošlosti na takve izvještaje gledala sa sumnjom, naročito nakon rata u Iraku.
No, generalni direktor IAEA, Mohamed El Baradei, izjavio je kako se čini da su dokazi o naoružavanju Irana došli iz nekoliko različitih izvora tokom dužeg razdoblja i da su vjerovatno istiniti te da bi Iran trebao objasniti cijelu situaciju.
Jutarnji.hr