Iz Omerovićevog izlaganja proizilazi da je zdravstveni sektor u Federaciji spreman za eventualnu epidemiju i da zasad nema mjesta za paniku niti za obustavljenje školske nastave, javnih skupova i manifestacija.
Međutim, ima potrebe za takozvanom socijalnom distancom koja podrazumijeva razdaljinu od metar ili metar i po u kontaktu s osobama koje imaju simptome slične sezonskoj gripi.
Ministar je ponovio mjere predostrožnosti, a to su obavezno često pranje ruku, izbjegavanje dodirivanja rukama vlastitog nosa, očiju i usta, obavezno provjetravanje prostorija i higijena okoline.
Prije dvadesetak dana obolijevanje je bilo sporadično u Federaciji, odnosno u BiH, ali situacija se mijenja iz dana u dan i broj oboljelih je veći. S jučerašnjim danom, u FBiH je potvrđena oboljelost 127 osoba, u Brčko Distriktu 21 i u Republici Srpskoj 87, naveo je Omerović.
Federacija ima dovoljno antiviralnih lijekova, naručila je i dječije doze ovih medikamenata, a prve količine vakcina očekuje prije Nove godine ili početkom 2010., dodao je ministar uz napomenu da se tada očekuje oko 30.000 doza i da je u međuvremenu Vlada FBiH odlučila da zatraži još 150.000 te da ostane otvorena za traženje eventualne treće isporuke.
Čovjek iz Mostara koji je preminuo rođen je 1969. godine. U bolnicu je došao s visokom temperaturom i otežanim disanjem a navodno je prethodno bio liječen ambulantno.
Nalaz brisa uzetog iz njegovog grla pokazao je prisustvo virusa H1N1, rekao je ministar zdravstva Federacije BiH.