On upotrebljava pčele nad onima koji su došli kod njega po pomoć i uprkos izolaciji teritorije njegova klinika vrvi od pacijenata.
Od kako je Hamas dobio na izborima u Gazi, 2007. godine priobalnom pojasu uskraćeno je dopremanje pomoći od životne važnosti, kako od Izraela tako i od Egipta, ograničavajući stanovništvu mogućnost da potraži neophodnu medicinsku pomoć van granica Gaze.
Ujedno to je značilo porast interesovanja za Samurov način liječenja-pčelama.
Pčelinje žaoke su veoma ljekovite, kaže Muhamed El-Dajja, paralizovan od struka na dolje zbog odumiranja mišića. Nekada se ovaj 25-godišnji mladić liječio u Egiptu, ali svoje dalje liječenje prekinuo je zbog zatvaranja granica. Zatočen u Gazi, svake sedmice u svojim invalidskim kolicima odlazi na Samurovu kliniku na tretman ‘ujeda’, za koji kaže da mu je stabilizirao stanje.
Nemam više bolova koji mi nisu dozvoljavali da spavam, rekao je on. Ovaj tretman ustabilio je moje stanje i neće se trenutno pogoršavati jer sam sposoban za putovanje.
Većina priča o apiterapiji, medicinskoj upotrebi ujeda pčele, zasniva se na anegdotama i do sada nije dokazana na veliko zadovoljstvo naučnika, i, kako sami pacijenti kažu da im je pomoglo pri oslobađanju bolova kod multipliskleroze, i reumatidnog artrtitisa, kao i kod nekih drugih oboljenja.
Ujedi pčele također donose određeni rizik zbog ozbiljnih alergijskih reakcija, i naravno sami proces ujeda nije nešto u čemu ljudi mogu uživati, a na Samurovoj klinici pacijenti su često podvrgnuti istovremenom ujedu od 4 do 6 pčela.
Samur priznaje da njegov tretman nije zamjena za odgovarajuću medicinsku njegu.
Ne mogu im pomoći da ponovo prohodaju, ali moj postupak se u osnovi zasniva na olakšavanju bolova i spriječavanju pogoršanja stanja , izjavio je Samur, nekadašnji student poljoprivrede u Egiptu.
Kada je ovaj 53-godišnjak otvorio kliniku 2003. godine nakon pokusa liječenja ujedima pčela nad svojom porodicom i prijateljima, dočekan je s skepticizmom.
Prihvatili su me tek onda kada sam postigao izvanredne rezultate nad velikim brojem pacijenata, a prihvatanje i potražnja su postali veći nakon Izraelske opsade, kaže on.
Nedostatak medicinskog liječenja i ekonomske krize koja je zahvatila područje poslao je stotine muškaraca, žena i djece na Samurovu kliniku, gdje on sprovodi svoje liječenje s pčelama koje uzgaja u svom dvorištu.
Tri injekcije koštaju samo 2.5 dolara.
Ismail Matar se liječi ujedima pčela kako od šoka koji je pretrpjeo kada mu je pred očima ubijen prijatelj. Šrapnel od izraelskog projektila raznio mi je pred očima prijatelja, kaže ovaj 23-godišnjak.
Bio sam u psihološkom šoku. Nisam bio dovoljno jak da pomjerim noge, jedva sam vidio, i nijedan medikament nije uspio da me izliječi. Ali sada, nakon sedmomjesečnog tretmana sa ujedima pčela osjećam se mnogo bolje, čak i hodam ponovo.
Ovaj prirodni lijek koji sadrži veliko broj anti inflamatornog agensa melitina, već dugo vremena u liječenju upotrebljavaju i drugi narodi u liječenju multipli sekleroze i artritisa, ali postoji jako malo ekseperimentalnih dokaza o njegovoj uspiješnosti.
Liječenje ujedima pčela je samo nadopuna medicini. Ne dijagnosticiram bolest, već se potpuno oslanjam na mišljenje doktora, kaze Samur.
Pacijenti poput Nivine Ajur, 32-godišnje majke šestoro djece koja pati od reumatidnog artitisa, zaklinju se u tretman.
Već 5 godina patim od reumatidnog artritisa i ništa mi nije pomoglo jer ne postoji način da se on izliječi u Gazi, govori ona dok je pčela ujeda za ručni zglob.
Nisam mogla da se penjem uz stepenice ali sada nakon 4 mjeseca tretmana, penjem se uz njih i po 6 puta dnevno.
U drugom čošku klinike desetogodišnji Muhamed Barud se nije ni trznuo dok ga je pčela ujedala u za ušnu školjku.
Navikao sam na ovo, ne plašim se, rekao je on.
Moj sluh postaje sve bolji i dolazit ću ovdje sve dok mogu podnijeti. Doktor mi je rekao da ću morati da nosim slušni aparat cijeli život.
IslamBosna.ba