Washington: Jedan predsjednik BiH
Za utorak je u vojnoj bazi u Butmiru zakazan nastavak razgovora predstavnika SAD-a i EU s liderima bh. političkih stranaka, a već u srijedu ova zemlja će znati na čemu je i hoće li napokon profunkcionisati ili će od Nove godine biti potpuno izolovana od svijeta.
Trenutno, ključ problema leži u odbijanju stranaka iz RS, predvođenih miloradom Dodikom, da se prihvati paket ustavnih promjena. Na ruku takvom stavu ide i Dragan Čović, predsjednik HDZ-a koji kaže da je njegov uslov za promjenu Ustava “da tri naroda moraju imati jednaka ustavna prava i da je ovakva dvoentitetska BiH apsolutno neprihvatljiva”. S njim se, tokom razgovora u petak u Mostaru, složio i Sulejman Tihić, predsjednik SDA.
Šta stoji u “butmirskom paketu” na čijem usvajanju posebno insistira Washington? Prije svega, traži se ukidanje Vijeća ministara i uspostavljanje Vlade BiH sa premijerom na čelu i velikim ovlaštenjima, upravo onakvim kakve imaju vlade evropskih država. To znači da bi jedan dio ovlasti preuzela od Predsjedništva BiH, pored ostalog i planiranje i usvajanje državnog budžeta i njegovo predlaganje Parlamentu BiH. Vlada bi, za razliku od sadašnjeg Vijeća ministara, imala puno više državnih ministarstava, na primjer i za poljoprivredu.
Traži se i da BiH ima jednog predsjednika s dva potpredsjednika i da se oni biraju direktno. Preciznije, Predsjedništvo ne bi kao što je sada slučaj imalo članove iz RS i FBiH. U zavisnosti od dogovora, njih trojica bi se svakih 16 mjeseci rotirali na funkciji predsjednika države, a zajedno bi odlučivali samo o najvažnijim pitanjima. Ako bi se išlo na direktne izbore, jedan bi bio član iz RS, a dvojica iz FBiH bez striktnog navođenja nacionalnosti što je u skladu s Evropskom konvencijom o ljudiskim pravima. Kao što je poznato, sada iz RS u Predsjedništvu može biti samo Srbin, a iz FBiH samo Hrvat i Bošnjak.
Na ovome se insistira kao uslovima za ulazak BiH u NATO i EU “jer BiH ne može u euroatlantske integracije bez jake izvršne, zakonodavne i pravosudne vlasti na državnom nivou”. Pojednostavljeno kazano, i NATO i EU hoće da znaju sa kim razgovaraju u ime BiH.
Također, zahtijeva se i jaka zakonodavna državna vlast, pa se traži dvostruko veći broj poslanika u oba doma Parlamenta BiH i uklanjanje svih vrsta blokada u odlučivanju, odnosno redukovanje entitetskog glasanja. U biti, plan je da se sadašnje entitetsko glasanje prebaci u dom naroda i zapravo pretvori u zaštitu vitalnog nacionalnog interesa.
U petak je u Beogradu puna tri sata Boris Tadić, predsjednik Srbije, razgovarao s predsjednicima stranaka iz RS Miloradom Dodikom, Branislavom Borenovićem, Markom pavićem, Petrom Đokićem i Milankom Mihajlicom. Na taj sastanak jedino nije otišao Dragan čavić, predsjednik Demokratske partije. Tadić im je kazao da Srbija poštuje svoje međunarodne obaveze i da je privržena očuvanju integriteta BiH i prihvatit će svaki dogovor tri naroda u BiH, a ono mora biti praćeno mirom i stabilnošću.
Kako “San” saznaje, rekao im je da Srbija nema namjeru da ulazi u sukobe sa SAD-om i Evropskom unijom što, kako kažu naši izvori, nije bilo po volji Dodiku koji već odavno govori da je BiH neodrživa zemlja.
Pozivajući se na izvore bliske Miloradu Dodiku, beogradski mediji su objavili da dogovor u Butmiru “komplikuje činjenica da je Srbiji stalo da sa Rusijom napravi protivtežu SAD-u”. Ističe se da će antiraketni štit iz Poljske biti prebačen na Kosovo u vojnu bazu Bondstil “i zato je za rusku stranu strateški bitna linija Višegrad – Vardište – Ponikve kako bi se napravila protivteža američkom uticaju i zato se zaključuje da ruski ambasador nije pozvan na razgovore u Butmiru.
24sata.info