Usklađivanje entitetskih zakona: Oružje više nije uslov za liberalizaciju viza
Iako se jedno vrijeme insistiralo na tome, usvajanje zakona o oružju na državnom nivou nije više uslov za liberalizaciju viznog režima. Kako “San” saznaje, predstavnici Evropske komisije su odustali od tog zahtjeva nakon što su shvatili da poslanici iz RS u državnom Parlamentu ne pristaju na to.
“Kada je u pitanju zakon o oružju, koliko ja znam, postignuta je neka vrsta dogovora da nije potrebno donositi ovaj zakon na nivou države, već da treba uskladiti entitetske, kantonalne i zakon Brčko Distrikta.
Meni se čini da to nije dobro rješenje i ja mislim da moramo imati državni zakon”, kaže Adem Huskić, član Komisije za odbranu i sigurnost Parlamenta BiH. Njegova ocjena je da je zakon koji je bio u proceduri, sadržavao dobre odredbe.
“To je kvalitetan zakon u skladu sa evropskim direktivama i mislim da smo pogriješili što ga nismo usvojili. Može se reći da je zakon bio dovoljno strog u nekim stvarima kao što je postojanje evidencije o tome ko ima oružje, zatim kada dođe do promjene vlasništva i dalje se prati kretanje oružja. Međutim, nije postojala politička volja iz RS da se on usvoji”, naglasio je Huskić.
Poslanici iz RS su, podsjetimo, istrajavali na tome da iz zakona budu izuzeta sportska društva koja se bave streljaštvom, te zaštitarske agencije, čime bi praktično nabavka oružja za ove dvije kategorije ostala u nadležnosti entiteta.
Prema ocjeni stručnjaka problem nelegalnog oružja je u BiH čak i veći nego zaostale mine. Podaci govore da je 2004. godine 495.000 domaćinstava u BiH nelegalno imalo oružje. Međutim, kako ovaj zakon nije više u parlamentarnoj proceduri, za očekivati je da će se u budućem periodu ovim pitanjem više pozabaviti Vijeće ministara BiH.
24sata.info