State Department o stanju vjerskih sloboda u svijetu

0

usaAmerički State Department je objavio izvještaj o stanju vjerskih sloboda u svijetu svrstavajući Burmu, Kinu i Kubu medju najveće kršitelje religijskih sloboda.

U izvještaju se spominje i diskriminacija protiv vjerskih manjina širom Bosne i Hercegovine, posebno protiv nesrba u Republici Srpskoj, nehrvata u zapadnoj Hercegovini, i nebošnjaka u centralnoj Bosni. Sarajevo se dijelom sačuvalo kao multietnički centar, medjutim, navodi se u Izvještaju, žalbe na diskriminaciju, izolaciju i marginalizaciju nebošnjaka i dalje postoje.

Ipak, kaže se u Izvještaju State Departmenta, broj incidenata usmjerenih protiv religijskih simbola, klerika, i vlasništva u na područjima sve tri etničke većine u BiH je smanjen, posebno u poređenju sa prijašnjim izvještajima.

U Izvještaju se, takodjer kritikuju napori na medjunarodnoj sceni na ograničavanju slobode govora kako bi se spriječilo klevetanje religije.

U izvještaju State Departmenta se kaže da Sjedinjene Države osuđuju akcije kojima se iskazuje nepoštivanje za religijske tradicije, uključujući Islam.

Ali se, također, kaže da sveobuhvatne antiklevetničke mjere koje traže iz Islamske konferencije mogu utjecati na suzbijanje bezazlenih rasprava o religiji i trebalo bi ih ukloniti kako bi slobode dosegle dalje, te u korist odbrane kako religijskih sloboda tako i slobode govora.

Ovakav komentar Sjedinjenih Država je uslijedio u vrijeme kada zemlje Islamske konferencije predvode napore da mjere protiv kritika vjere budu odobrene u Generalnoj skupštini UN-a i UN-ovoj Komisiji za ljudska prava.

Državni sekretar Hillary Clinton kaže da će Sjedinjene Države uvijek biti protiv diskriminacije i proganjanja na religijskoj osnovi, ali da se ne slažu sa onima koji se protiv toga nastoje boriti suzbijanjem slobode govora: “Najbolji lijek protiv netolerancije nije uvodjenje zakona protiv rasprava o vjeri, ili zabranjivanje i kažnjavanje uvrijedljivog govora, nego kombinacija čvrste pravne zaštite protiv diskriminacije i zločina iz mržnje, aktivno nastojanje vlade da dopre do manjinskih religijskih grupa, i energična odbrana kako slobode religije tako i slobode izražavanja.”

Izvještaj kojeg zahtijeva američki Kongres pokriva 189 zemalja i teritorija.

Za Iran se navodi da stvara prijeteću atmosferu za gotovo sve koji nisu šiiti. Kaže se da predsjednik Mahmud Ahmadinežad nastavlja opaku antisemitsku kampanju, dovodeći u pitanje postojanje i obim nacistickog holokausta.

U izvještaju se navodi da nema promjena u izuzetno niskom nivou religijskih sloboda u Sjevernoj Koreji.

I kaže se da Kina, koju predsjednik Obama namjerava posjetiti sljedećeg mjeseca, povezuje religijsko ispoljavanje sa pitanjem autonomije i neovisnosti.

Michael Posner je pomoćnik državnog sekretara za pitanja demokracije, ljudskih prava i rada: “Budistički svećenici i monasi koji pokreću pitanje ljudskih prava se napadaju. Isto se dešava u autonomnom regionu Ujgura sa muslimanskim klericima i drugim. Nakon nasilja od prije nekoliko mjeseci, vlada je tamo vrlo oštra prema vjerskim liderima i drugim muslimanima.”

Posner kaže da je zabrinjavajuće stanje i u Saudijskoj Arabiji, mada Sjedinjene Države podržavaju inicijativu saudijskog kralja Abdullaha za međuvjerski dijalog: “Ljudima nije dozvoljeno da otvoreno upražnjavaju svoju religiju, ukoliko nisu muslimani. Još uvijek postoji vjerska policija koja uznemirava ljude, čak i na privatnim skupovima.”

U izvještaju se hvale Jordan i Filipini i nekoliko drugih zemalja sa pozitivnim međuvjerskim koracima.

Ali se kritikuje Burma zbog sistematskog ograničavanja napora budističkih svećenika u oblasti ljudskih prava. Također se izražava zabrinutost zbog nedavnog antijevrejskog incidenta u Venecueli.

Posner kaže da State Department očekuje da će do kraja godine izdati novu listu zemalja u kojima se najviše krše religijske slobode, te da bi one zbog toga mogle biti izložene američkim sankcijama.

Voanews.com

Leave a Reply