Kako prenosi Interfaks, Đorđević je pokušao da proda informaciju o ruskom vojnom kompleksu “Arena”.
Agencija, pozivajući se na Press- službu ruske Federalne službe bezbjednosti, da je sud proglasio Đorđevića krivim za “izdaju države”.
Istraga je utvrdila da je od proljeća do zime 1998. godine Đorđević sakupljao informacije o ruskim vojnim kompleksima “Arena”, “Blokada”, “Hrizantema-S”, “Iskander” i raketi “R-500”, koje predstavljaju državnu tajnu.
Navodi se da je to činio po zadatku državljanina SAD-a Farida Rafije, koji je rukovodio stranim trgovačkim firmama koje su radile u interesu obavještajne službe Ministarstva odbrane SAD-a.
Podatke o “Areni” osuđeni je predao Rafiju za šta je dobio novčanu nadoknadu preko poznanika.
“Tokom preliminarne istrage, Đorđević je djelimično priznao krivicu, priznajući da je sakupljao, čuvao i predao informacije o kompeksu ‘Arena’ i da je sakupljao ostale podatke namijenjene predaji državljaninu SAD”, naveli su u FSB-u.
Saopćeno je i da se Đorđević skrivao do novembra 2007. godine kada je uhapšen na moskovskom aerodromu Šeremetjevo-2, na osnovu federalne potjernice zbog špijunaže.
“Zahvaljući složenoj akciji ruske vojne kontraobavještajne službe, Đorđević je namamljen u Rusiju gdje je uhapšen i izveden pred sud”, rečeno je RIA Novosti u sudu.
Đorđević je tada doletio avionom iz Beograda, dodaje ruska agencija.
Onasa