“Sljedeći svjetski rat mogao bi da se dogodi u sajber prostoru i to bi bila katastrofa. Moramo da osiguramo da sve zemlje shvate da u takvom ratu niko ne bi bio supersila”, rekao je Ture tokom Svjetskog sajma telekoma u Ženevi.
Zvaničnik UN dodao je da bi “pad mreža ubrzo doveo do zastoja bilo koje države” i naglasio da “niko nije imun na sajber napad”.
Ture je ocijenio da su države postale “suštinski zavisne” od tehnologije u oblastima trgovine, finansija, zdravstvene zaštite, službi hitne pomoći i distribuciji hrane.
“Najbolji način da se pobijedi u ratu jeste da se sukob izbjegne”, naglasio je zvaničnik UN.
Sajber kriminal postaje sve rasprostranjeniji sa rastom uticaja interneta na svakodnevni život ljudi. Napadi se često izvode alatkama za “fišing”, pomoću kojih hakeri dolaze do podataka o korisničkim nalozima i šiframa na raznim servisima.
Američki sekretar za državnu bezbjednost Dženet Napolitano izjavila je prošle sedmice da je dobila zeleno svjetlo za angažovanje 1 000 eksperata u oblasti informatičkih tehnologija radi jačanja odbrane SAD od sajber prijetnji.
Južna Koreja planira da obuči 3 000 “sajber šerifa” do sljedeće godine, kako bi zaštitila poslovanje državnih i privatnih firmi.
Srna