Američke baze uskoro bi mogle postati sastavnim djelom obala Crnog mora u Bugarskoj i Rumunjskoj, te Pentagon za njih namjerava izdvojiti 110 milijuna dolara. Baza koja će se nalaziti u Rumunjskoj trebala bi početi s radom iduće godine, a ona u Bugarskoj tek za oko dvije godine. U te će dvije baze biti smiješteno oko četiri hiljade vojnika, od kojih 1600 u Bugarskoj.
Rat u Afganistanu
Ruska Pravda podsjeća kako je Joe Biden, američki potpredsjednik nedavno posjetio nekoliko zemalja istočne Evrope, te je u njima pozdravio novu konfiguraciju američkog proturaketnog štita, što znači da još uvijek nije isključeno da se dijelovi obrambenog štita pojave u tom dijelu Evrope.
Pentagon i ranije najavljivao postaljanje baza
Američke vlasti na ruske špekulacije o mogućem napadanju Rusije objašnjavaju time da su ove baze bile dio plana kojeg nije uspijela provesti Busheva administracija. Naime, Pentagon je i ranije najavljivao premještanje dijela od 55 tisuća vojnika iz Njemačke u zemlje nekadašnjeg istočnog bloka.
Aleksander Kramčikin, ruski vojni analitičar tvrdi kako je je SAD o izgradnji baza govorio i prije 10-tak godina, no i da Ameriknaci trebaju više baza za svoje djelovanje na Bliskom Istoku, te bi te baze SAD-u donijele dodatno ojačanje snaga u regiji.
Rusija će se naći u klopci
Takvo mišnjenje ne dijeli i Konstantin Sivkov, potpredsjednik Ruske akademije za geopolitička pitanja, koji tvrdi kako će nove baze poslužiti kao prijetnja ruskim interesima. On tvrdi kako broj američkih vojnika u početku neće biti velik, no i kako je neizvjesno do koje će se on brojke u konačnosti popesti. Naglašava i kako prisutnost NATO-a na Crnom moru dolazi kao dodatak već postavljenim bazama SAD-a na Baltiku.
Sivkov također vjeruje kako će se Rusija zbog toga naći u klopci, te pita čemu SAD-u služe dvije baze, s obzirom na to da do Rumunjske do Bliskog Istoka ima oko četiri hiljade kilometara.
Slijedom logike jasno je kako je to prevelika udaljenost da ovakvim putem SAD povećava uporišta u Iraku i Afganistanu. Amerika je svoje vojnike počela polako, ali sigurno izvlačiti iz prašnjavog Bliskog Istoka, te stoga toj zemlji ne treba jačanje infrastukture, smatra analitičar.
Zašto se na West Pointu odnedavno uči ruski?
Sivkov za kraj skreće pozornost na jednu zanimljivu pojavu. Naime, američka vojna akademija West Point odnedavno je pokrenula opsežne programe za učenje ruskog jezika i kulture. Tri godine prije napada na Irak polaznici West Pointa čitali su knjige na arapaskom jeziku i učili o kulturi Bliskog Istoka.
Iz to, objašnjava i kako je Washington veoma zainteresiran za izvore energije u Kaspijskom jezeru, te da će baze koje će se tek izgraditi postati osiguravatelji za transport nafte i plina iz tog područja.
Javno.hr
Obrada: IslamBosna.ba