‘Rick’ prijeti Meksikancima
U manje od 36 sati Rick je prešao iz kategorije 1 u kategoriju 5, najvišu i najintenzivniju po Saffir-Simpsonovoj skali.
Uragan Rick jačao je u subotu navečer uz meksičku obalu Tihog okeana i dostigao maksimalni intezitet uz vjetrove koji su puhali 260 km/na sat, objavio je američki Nacionalni centar za uragane (NHC) u Miamiju.
U manje od 36 sati Rick je prešao iz kategorije 1 u kategoriju 5, najvišu po Saffir-Simpsonovoj skali, navodi NHC koji ga ocjenjuje “naročito opasnim”.
U 23 sata po srednjoevropskom vremenu Rick se nalazio 470 km južno od luke Manzanillo i 1.065 km jugo istočno od ljetovališta Cabo San Lucas.
Kretao se 24 km na sat u smjeru južne obale Meksika, navodi NHC.
Centar za uragane pozvao stanovnike na oprez
Rick i dalje jača, naveo je NHC dodajući da će središte uragana ostati sljedećih 48 sati na pučini meksičke obale.
Zatim bi mogao proći blizu obale meksičkog poluostrva Niska Kalifornija i stići do sjeverozapada Meksika u četvrtak, dodao je Centar za uragane, koje je pozvao stanovnike regije na oprez zbog jakih kiša i valova.
Rick je sedmi uragan 2009. godine na sjeveroistoku Tihog okeana.
Poluotok Baja California zahvatio je početkom septembra uragan Jimena i usmrtio najmanje jednu osobu, te izazvao velike štete.
javno