Put u disoluciju – Dodik ušao u konačni sukob sa SAD-om
Premijer Republike Srpske i predsjednikSNSD-a Milorad Dodik odlučio je prijeći i posljednju stepenicu u ponižavanju međunarodne zajednice nakon koje će put u secesiju biti širom otvoren. Nakon što je ponizio i neuvjerljivima učinio brojne evropske diplomate, Dodik je krenuo o odlučni udar na američke zvaničnike u našoj zemlji s jasnim ciljem da američki faktor i njegovu snagu u BiH svede na minimum.
On je najprije izjavio da mu je moćna svjetska sila nudila sporazum po kojem će njegova optužnica za kriminal biti “omekšana” ako prihvati projicirane ustavne promjene. Nakon te izjave. Iz njegovih riječi lako se moglo zaključiti kako je pod formulacijom “moćna svjetska sila koja ima veliki utjecaj ovdje” mislio konkretno na SAD odnsono na američkoga ambasadora Charlesa Englisha.
Na taj način on je Englishu faktički zaprijetio da će i njega medijski napasti i izvrijeđati kao što je to učinio s drugim američkim diplomatom u BiH u Raffiem Gregorrianom kojeg je svojedbno nazvao “smrdljivcem”, a nedavno na konferenciji za novinare u Banja Luci osobom “od zla oca i gore metere”. U svom jednosatnom uprizorenju na RTRS-u u kojem je javnost upoznao sa novom situacijom, Dodik je nastavio atak na američku diplomaciju. On je kazao kako je spreman razgovarati o svim pitanjima i pronaći rješenja uključujući i Elektrprijenos BiH o kojeg se lome koplja aktualne političke krize na relaciji OHR – RS.
Dodik je doslovce kazao kako ovo pitanje kao i svako drugo zajedno s Ustavom i ustavnim promjenama može biti predmet razgovora i u konačnici dogovora ali pod uvjetom da u tome ne sudjeluju Amerikanci. Ovaj šamar SAD-u, a posebice aktualnim američkim političarima koji su svoj vanjskopolitički rejting stekli na pitanju zaustavljanja rata u BiH (H.Clinton, J, Biden) izazov je kakav SAD na Balkanu nije imala još od Miloševićevoga vremena. Istina ovaj izazov, analitički gledano, dolazi od osobe s puno manje moći. U odnosu na Miloševića Dodik ima puno manju vojnu, ekonomski i političku snagu odnosno, u svjetskimokvirima gledano, Dodik je lider tek jedne male regije bez međunarodne snage u jednom ne maloj evropskoj državi.
No ova prijetna dolazi u momentu puno jače uloge Rusije na svjetskom planu u kojoj je Dodik pronašao novoga savezniika te nakon odluka o nezavisnosti Kosova, ali i Abhazije i Južne Osetije. U tom kontekstu Dodikova je prijetnja i više nego ozbiljna.
U slučaju da međunarodna zajednica, a poglaviti SAD pred Dodikovim naletom narodski rečeno podvioju rep, put u disoluciju BiH je otvoren i Dodika neće ništa zaustaviti.
Svevijesti.ba