Kriminal na islamskim univerzitetima?
Univerzitet u Baghdadu ovaj se mjesec našao pred velikim problemom, povećanjem nasilja. Kao i u Pakistanu, jedan se irački univerzitet našao na udaru fanatika.
Mustansiriyah Univerzitet koji je osnovan 1234. godine, jedna je od najprestižnijih ustanova u državi. No proteklog mjeseca promijenila se slika unutar i oko historijskih zidina. Oko 24000 studenata moralo je prekinuti svoje školovanje zbog nasilja na kampusu. U centru pažnje iračke javnosti našla se jedna studentska zajednica koju državni organi sumnjiče za ubistva i silovanja svojih kolega.
Nuri Kamal al-Maliki, irački premijer, odlučio se na ovaj potez nakon što je njegovu pomoć potražio napadnuti profesor navedenog univerziteta, Abdullah al-Bayati. Univerzitet je svoja vrata prošlu sedmicu zatvorilo, no nastava bi već sutra ponovno trebala početi.
Pojedini političari, među njima i ministar visokog obrazovanja, dovodili su kriminalnu skupinu šijitskih studenata u direktnu vezu s premijerovom također šijitskom strankom.
“Političke stranke razlog su određenih problema s kojima se susrećemo”, izjavio je u jednom intervjuu ministar al-Ajili.
Glasnogovornik šijitske stranke na to je odgovorio da ni premijer ni njegova stranka ne podržavaju bilo kakve kriminalne napade te da ne postoji veza između osumnjičene skupine studenata i premijerove Dawa stranke.
Kada su novinari pitali zašto državni organi nisu ranije reagirali, premijer je odgovorio da nije postojalo dovoljno dokaza, što univerzitetsko vodstvo opovrgava.
Profesori i drugi zaposlenici su objavili popis studenata i kolega, kojima su upućene prijetnje prije negoli su ubijeni. Jasim al-Fahaidawi, Najeb al-Salihi i Jasim Fiadh al-Shammari samo su neka od imena ubijenih profesora Mustansiriyah univerziteta.
U ratom potresenoj zemlji koju je američka vojska sustavno uništavala, ratne operacije i teroristički napadi nikada nisu zaobilazili univerzitete. To dokazuje i podatak da je u posljednje dvije godine stradalo 335 osoba, što smrtno što s teškim tjelesnim ozljedama. No to je mala brojka u usporedbi s brojem studenata koji u strahu svakodnevno borave u prostorijama svojih fakulteta i koji se svakodnevno izlažu opasnostima.
Pretpostavlja se da su naoružane i dobro organizirane skupine ostaci prošlih vremena. Naime, šijitska stranka Dawa, kao i druge šijitske stranke prije nekoliko godina u svoje su redove integrirali naoružane militante. Pomoću njih bili su spremni braniti svoje političke ciljeve, ako je potrebno i nasiljem.
Jasno je da nasilje s kojim se susreću studenti u Iraku nije izolirani slučaj. To su potvrdile i eksplozije u Islamabadu, tačnije u prostorijama međunarodnoga islamskog univerziteta u glavnom gradu Pakistana.
Jutarnji.hr