Kongresmen Smith: SAD i Evropljani su napravili veliku grešku u Butmiru!
“Evropska unija i Sjedinjene države trebaju imati osjećaj vlastite krivice za ono kroz šta smo dozvolili da Bošnjaci prođu, kao uostalom i Hrvati”, navodi kongresmen iz savezne države New Jersey za “Glas Amerike” i nastavlja:
“Mi smo, nevoljko, bili ipak učesnici koji su Beogradu dozvolili da radi te grozne stvari koje je činio. To nije baš bilo među našim najboljim potezima. Sad, kad se dešavalo to u Butmiru prije nedjelju dana, trebalo je da nastojimo ukinuti ili bar ozbiljno reformisati instituciju entitetskog glasanja, što je, da kažem, prevaziđen zaostatak – koji jeste djelovao u jednom kratkom periodu, na kratke staze, kao dio jednog sveobuhvatnijeg paketa čiji je cilj bio da se zaustavi rat na Balkanu, ali koji danas više nema smisla”.
– Koliko smo razumjeli, vi upravo radite na jednom prijedlogu. Šta on sadrži?
Da, namjera mi je da, da tako kažem, poguram ideju da se ozbiljno izmijeni mehanizam entitetskog glasanja, tako da bi, možda, Ustavni sud bio nadležan ako bi entitetsko glasanje narušilo neki ozbiljan zajednički interes. Ono što zabrinjava sada je to da jedna veoma mala grupa, klika parlamentarnih zastupnika može zaustaviti bilo šta, ne dozvoliti da se to izglasa. Parlamentarci iz Srpske su više od 260 puta iskoristili entitetsko glasanje kako bi centralnu vladu učinili nemoćnom, i disfunkcionalnom. Ja sam parlamentarac već 29 godina, i ako bih ja pokušao da dovedem do usvajanja nekog zakona, pod uslovima pod kojima to rade parlamentarci u Bosni i Hercegovini, frustracije bi me sigurno dovele do prijevremne penzije, ili odustajanja od svega jer ništa ne možeš da uradiš. Narod u Bosni i Hercegovini zaslužuje bolje od toga, oni zaslužuju funkcionalnu federalnu vladu, centralnu vladu, koja može da sprovodi zakone, koji će odražavati želje i nade tih ljudi, da se promoviše pravda, kako, konačno, Kancelarija visokog predstavnika jednog dana nestao jer više nije potreban, jer postoji demokratija koja djeluje.
U Butmiru je napravljena velika greška, zaista, i mi i Evropljani smo napravili veliku grešku na Butmiru! Naime, centralni problem koji se hitno mora riješiti jest entitetsko glasanje. To je imalo smisla na početku, u Dejtonu, zaustavilo je rat, ali to nema pozitivnu funkciju danas… Ja nisam bio u sali na Butmiru, ali koliko znam, to nije bilo ni blizu vrha agende na tom sastanku. Ja lično, sa druge strane, sam glasno i jasno savjetovao administraciju predsjednika Obame da zauzme čvrst i proaktivan stav u odnosu na ovo pitanje. Znate, nakon što su se Evropljani progurali u prve redove nakon pada Sovjetskog Saveza i Berlinskog zida, ponavljali smo kao mantru da se Balkanom trebaju baviti upravo Evropljani. Međutim, Evropljani su totalno zakazali, i na stotine hiljada ljudi je ubijeno, jer su pravili grešku za greškom! Upravo zato smatram da mi Amerikanci, i Evropljani, ovom pitanju sada moramo prići s osjećajem svjesnosti da je greška napravljena 90-ih, nametanjem embarga na BiH. Nipošto ne bismo željeli vidjeti ponovno rat i genocid zato što bi se Srpskoj omogućilo da se odvaja od BiH. I pošto predloženi oblik reformi odbija modifikovati entitetsko glasanje, nego, umjesto toga, transferiše tu i druge vrste imovine entitetima, moramo se ozbiljno zapitati da li se to priprema teren za podjelu BiH. Sjedinjene Države bi se morale ograditi od ovakvih opasnih prijedloga koji samo mogu ojačati secesioniste . Međutim, kada to propadne, a vjerujem da hoće, Amerika bi se trebala ponovno angažovati i podržati pravu ustavnu reformu.
– Međunarodna zajednica i Amerika vrše jaki pritisak sada da se izvrše Ustavne reforme, dok je očigledno i entitetsko glasanje problem. Kada biste vi birali šta treba rješavati prvo, šta biste izabrali?
Jednostavno treba odraditi oboje. Međutim, Ustav mora biti izrađen u cjelosti od strane izabranih predstavnika naroda, a ne da se on pište ili nameće od nekoga drugoga, bilo da su to Evropljani ili Amerikanci. Mi možemo davati savjete ili preporuke, ali finalna verzija mora biti u interesu naroda BiH. nećemo praviti patronizaciju, ali, mi smo pomogli u stvoranju ovog problema, i zato moramo pomoći da se taj problem sada i otkloni. Postoji određeni stepen arogancije od strane Evropljana, ali i Amerikanaca, na koju bih ja, da sam Bosanac koji je izgubio voljenu osobu u ratu, viknuo: “Stanite malo, to ne ide tako”. Moramo pristupati Bosni sa mnogo manje arogancije nego što je to slučaj sada. Moramo konačno ojačati same Bosance, a Haris Silajdžić i njegove kolege ne bi smjeli ni u kom slučaju biti marginalizovani. Mi moramo pomagati, a ne diktirati.
24sata.info