Vedran Puljić, 24-godišnji navijač Sarajeva, ubijen je jučer u krvavim navijačkim neredima u Širokom Brijegu.
Prema policijskoj verziji stravičnog događaja, Puljić je najvjerovatnije stradao od ozljeda nastalih kamenom. S druge strane, prema izjavama očevidaca, ubijen je vatrenim oružjem.
Čeka se obdukcija
– Uzrok smrti bit će utvrđen obdukcijom, ali prema prema informacijama koje smo dobili od mjerodavnih u Hitnoj službi u Širokom Brijegu, podlegao je od ozljeda nastalih oštrim predmetom, najvjerovatnije kamenom – izjavio je na sinoćnjoj vanrednoj konferenciji za novinare u Širokom Brijegu portparol MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona Damir Čutura.
U krvavim neredima, u kojima je korišteno i vatreno oružje, prema službenoj verziji, ozlijeđeno je 18 policajaca te 15 navijača na obje strane, šestero teže i devetero lakše. Izgorio je jedan policijski automobil, a demolirane su na desetine vozila.
Do nereda nesagledivih razmjera, najvećih u navijačkog nasilja punoj historiji bh. nogometa, došlo je odmah po dolasku simpatizera Sarajeva na utakmicu 9. kola Premijer lige BiH u Širokom Brijegu, oko 15 sati. Prema neslužbenim informacijama, stigli su u četiri autobusa i 20 privatnih vozila.
Čim su došli, izbili su sukobi. Suprotstavilo im se pedesetak navijača Širokog Brijega. S obzirom na to da je specijalna policija većinom bila angažirana za utakmicu između Zrinjskog i Veleža u Mostaru, na širokobriješkim ulicama mogli su se vidjeti samo obični policijski službenici.
U tim trenucima, sve dok nije pristiglo pojačanje iz Mostara, policija je bila nemoćna. U općem haosu nije se znalo ko koga tuče ili gađa kamenjem.
Dojam je da je na licu mjesta manjkalo opremljenih i osposobljenih policajaca koji bi mogli spriječiti izgrede.
Nastavak sukoba spriječen je nedugo nakon što je određeni broj specijalaca s oklopnim transporterima, vjerovatno iz Mostara, stigao na mjesto nereda i situaciju brzo stavio pod kontrolu.
Navijači Sarajeva razbijeni su na više manjih grupa, što je policiji olakšalo posao.
Međutim, u međuvremenu je incident proširen na šire područje oko stadiona, gdje je došlo do nekoliko obračuna gostujućih navijača i mještana.
Glavna ulica je nakon izgreda podsjećala na ratnu zonu, a policija je do kasno u noć obavljala uviđaj.
– Utakmica između Širokog Brijega i Sarajeva, za razliku od one u Mostaru, proglašena je utakmicom umjerenog rizika. Shodno tome, poduzeli smo sve kako bi utakmica prošla u najboljem redu. Imali smo informaciju da će najviše 150 navijača doći iz Sarajeva, ali, nažalost, prema našim procjenama, više od 500 ih je doputovalo u Široki Brijeg.
Ono što je važno naglasiti jeste činjenica da su navijači Sarajeva smišljeno i s ciljem došli u Široki Brijeg kako bi izazvali incident širih razmjera.
To potkrepljuje činjenica da su odmah po izlasku iz autobusa počeli trgati metalne šipke i demolirati sve pred sobom. Većina njih imala je fantomke na glavi i majice, kako bi prikrili identitet. To je bila jasna namjera, a s obzirom na navijačku masu, mi smo u jednom trenutku bili nemoćni – kazao je Čutura.
Komesar MUP-a Zoran Galić izrazio je saučešće porodici smrtno stradalog Vedrana Puljića, ali i pohvalio policiju (?!).
– Čestitao bih svojim ljudima na dobro i profesionalno odrađenom poslu. Nije točna činjenica da je MUP HNK nespreman dočekao navijače Sarajeva, budući smo od NSBiH dobili informaciju da utakmica nije visokog rizika. Specijalne snage koje su, ispostavilo se kasnije, trebale biti ovdje umjesto u Mostaru, stigle su nešto kasnije i tako spriječile krvoproliće – kazao je Galić, najavivši da će i policija ispitati je li bilo propusta u njihovim redovima i slučaj rasvijetliti do kraja.
Niko nije priveden
Na upit novinara koliko je službenih osoba bilo zaduženo za osiguranje ove utakmice, Čutura je odgovorio:
– Pedeset službenih lica, dakle policajaca, 30 zaštitara tvrtke “Puma Security” te šest redara NK Široki Brijeg.
Treba istaći i to da niko od izgrednika nije priveden. Policija je navijače Sarajeva bukvalno trpala u autobuse i otpratila ih ka Mostaru, odakle su se kasno sinoć vratili u Sarajevo.
Dvoje teže povrijeđenih
Kako saznajemo od portparola Sveučilišne kliničke bolnice Mostar Ane Marije Dedić, u Centar za urgentnu medicinu prevezeno je ukupno 13 osoba, od kojih dvije s težim tjelesnim povredama. Od ranjavanja vatrenim oružjem teško je povrijeđen Ž. Z. (59) iz Širokog Brijega, te je zbog unutrašnjeg krvarenja prebačen na Odjel za traumatologiju.
Teže je povrijeđen i I. M. (35), također iz Širokog Brijega, a on se nalazi na Odjelu uho-grlo-nos.
Nezvanično saznajemo da je Ž. Z. povrijeđeni policajac, kojem je jedan od izgrednika oteo oružja kojim je na njega pucao.
“U glavu ga je upucao policajac”
Pred Sveučilišnom kliničkom bolnicom Mostar, u koju su jučer prebacivani povrijeđeni navijači Sarajeva, zatekli smo nekoliko njih koji su bili u šoku i nevjerici zbog pogibije njihovog druga. Nisu bili raspoloženi davati nikakve izjave, niti su nam dozvolili fotografiranje, osim što su s gnušanjem odbacili prve medijske informacije da su u džepovima imali kamenice.
– Pa, nismo stoka, ni sam ne znam koliko su nas puta pretresli, od Mostara do Širokog Brijega… Drug mi je podlegao! U glavu ga je upucao policajac! Dok sam ga svojim rukama okretao, krv mu je izlazila iz glave… Nemoj me snimati, molim te – potreseno nam je rekao jedan navijač.
Za državni zakon protiv huliganstva nije bilo volje
Evidentno je da su napravljeni propusti u osiguranju jučerašnjeg događaja u Širokom Brijegu dok je epilog nemira izgubljen jedan mladi život, kazao je “Dnevnom avazu” Mijo Krešić, v. d. državnog ministra sigurnosti.
– Ali, ne mogu komentirati ko je i gdje napravio te propuste, jer za takvo šta moram biti bolje informiran – dodao je Krešić, koji je na službenom putu van BiH.
Krešić navodi da je Ministarstvo sigurnosti u više navrata pokretalo inicijativu da na državnom nivou bude usvojen zakon o sprečavanju huliganstva na javnim manifestacijama, odnosno da se sistemski riješi ovaj problem.
– Ali, nije bilo razumijevanja, odnosno izostala je politička volja da to pitanje bude riješeno – rekao je Krešić.
Ističući kako smatra da ovo pitanje mora biti riješeno na nivou države, potcrtao je da on nije osoba koja određene probleme rješava tek kada oni dobiju nesagledive posljedice, odnosno slučaja poput jučerašnjeg u Širokom Brijegu.
– O ovom problemu sam govorio i ranije. No, događaji poput ovog u Širokom Brijegu mogu ubrzati rješavanje ovog problema, odnosno takvi događaji oslikavaju ozbiljnost situacije onima koji toga do sada nisu bili svjesni – smatra Krešić.
Mehmed Janjoš: Bilo je užasno
– U trenutku izbijanja sukoba bili smo u svlačionici i spremali se da izađemo na zagrijavanje. Zaista je tragično što se desilo, nije mi jasno zbog čega je do ovoga moralo doći. Ekipa, članovi stručnog štaba i rukovodstva kluba nisu bili izloženi opasnosti, ali je bilo užasno slušati zvuke onoga što se dešavalo na ulicama oko stadiona – rekao je Janjoš.
Sulejman Čolaković: Krivci se moraju pronaći
– Ljudski život je najpreči. To što se desilo razum ne može dokučiti. Mrtva glava je pala i krivci se moraju naći i moramo ih eliminirati iz sporta. Tražili smo da danas imamo izvještaje svih službenih lica. Ne ulazim sada ko je kriv, ali za ovo se mora odgovarati. Desilo nam se nešto najtužnije što je moguće. Izgubljen je mladi život i moramo se svi zamisliti šta i kako ćemo raditi ubuduće.
Avaz