Na samom početku našeg razgovora, uvaženi dr. El-Karadavi, navest ću vam šta je objavljeno u egipatskim novinama “El-Misri El-jevm”, povodom objavljivanja vaše knjige “Fikhul – džihad”.  Spomenute novine tvrde da ste u svojoj knjizi naveli da se iz borbe za oslobođenje Palestine izuzimaju one arapske zemlje koje su sa Izraelom potpisale mir i saradnju i uspostavile prijateljske i diplomatske odnose?
Dr. El-Karadavi: Tako nešto nikada nisam rekao niti napisao. Nikada nikoga nisam izuzeo ili oslobodio odgovornosti kada je riječ o borbi za oslobođenje Palestine. Svi muslimani na svijetu su dužni dati svoj doprinos u borbi za oslobođenje Palestine. Sve arapske muslimanske zemlje su dužne uložiti maksimalan trud i napor u cilju pomaganja naše braće Palestinaca u borbi za slobodu i život!
Ako mi dozvolite, želio bih da skrenem pažnju svim ljudima da je okupacija i kolonijalizacija Palestine od Izraela nešto što je drukčije od bilo čega što smo do sada vidjeli na svijetu. Kolonijalizacija Palestine se desila s ciljem trajnog oduzimanja palestinske zemlje i njenog naseljavanja od Jevreja! Historija nas uči da su se okupacije i kolonijalizacije tuđih zemalja dešavale i prije ali sa drugim ciljevima, kao što su: eksploatacija lokalnih dobara i bogatstava, porobljavanje pripadnika određenog naroda, širenje granica vlastite države i sl. I dok je interes kolonijalista bio aktuelan, trajalo je i njihovo prisustvo u određenoj sredini. Međutim, okupacija i kolonijalizam kojem smo svjedoci u Palestini je nešto sasvim drugačije; Izrael je nastao okupiranjem  i kolonijaliziranjem palestinske zemlje sa samo jednim ciljem a to je trajni ostanak bez obzira na cijenu! Okupacija Palestine je s ciljem trajnog protjerivanja domaćeg  lokalnog stanovništva i naseljavanje svoga naroda na njihovo mjesto. Stoga, nezaobilazna tema u bilo kojem razgovoru o džihadu danas je svakako oslobađanje Palestine.

 

Neopravdane i nepravosnažne fetve

 

Da li ovo što ste rekli znači da ne razumijemo situaciju vezanu za Palestinu i njeno oslobađanje, ne razumijemo  prirodu države Izrael,  okupaciju, progon muslimana itd, riječju: da li nam nedostaje jasan šerijatski stav kada je riječ o Palestini?
Dr. El-Karadavi: Ne vjerujem da je tako. Stavovi islamskih učenjaka su jasni i precizni kada se radi o Palestini… Izrael je taj koji silom oduzima tuđu zemlju na koju nema nikakvog prava. Na toj zemlji žive muslimani.  Zaključak: Svi muslimani su dužni pomoći u odbrani i vraćanju muslimanske zemlje od okupatora! A što se tiče arapskih muslimanskih zemalja koje uspostavljaju i održavaju odnos sa državom Izrael, ako ovaj odnos podrazumijeva priznanje okupacije i progona – radi se o nedozvoljenoj vrsti veze sa okupatorom i kolonijalistom. Ali, ako se radi o jednostavnom privremenom primirju između dvije strane koje su u sukobu – onda to opravdavamo. Zato, zdravo razumijevanje svih okolnosti i detaljno poznavanje date situacije je osnovni preduvjet za bilo koju fetvu (proglas) u bilo kojem vremenu. Zabilježene su neke fetve vezane za Palestinu koje nisu opravdane niti su pravosnažne, poput fetve Albanija po kojoj Palestinci treba da učine hidžru iz Palestine pri čemu se pozvao na ajet:

“Kada budu uzimali duše onima koji su se prema sebi ogriješili, meleki će upitati: Šta je bilo s vama? Bili smo potlačeni na Zemlji – odgovoriće. – Zar Allahova Zemlja nije prostrana i zar se niste mogli nekud iseliti? – reći će meleki.”
(En-Nisa, 97) 

Zašto ova fetva nije opravdana? Zašto se ovaj ajet ne odnosi na Palestinu? Zato što je Palestina uvijek bila zemlja Palestinaca i njima pripada svako historijsko pravo na nju. Samo zato što je pod okupacijom ne znači da se treba iseliti, nego je potrebno pružiti otpor i boriti se svim raspoloživim sredstvima i snagama. Čak i kada bi se čitava okupirana zemlja pretvorila u groblje, nema izlaska i napuštanja. Ovakve i slične fetve su rezultat nerazumijevanja stvarnosti i njene prezentacije javnosti u neobjektivnom svjetlu. Otpor i borba traju sve dok se ne okonča okupacija i otimanje muslimanske zemlje – to je pravilo i naše temeljno polazište. A svaki odnos sa okupatorom koji podrazumijeva priznanje same okupacije i legalizaciju otete muslimanske zemlje je neprihvatljiv i zabranjen.  Naše je neotuđivo pravo je pravo na borbu da vratimo ono što je naše i što nam je uvijek pripadalo. Postoji razlika između toga da se, s obzirom na okolnosti, privremeno zadovoljimo trenutnim stanjem jer nismo u mogućnosti ništa uraditi, i između toga da se u potpunosti predamo i prihvatimo postojeću situaciju kao trajno rješenje. Okupacija i otimanje nikada ne mogu postati legitimni i opravdani i, što je još važnije, niko nema pravo praviti ustupke u ime čitavog islamskog ummeta i odricati se nečega što pripada čitavom ummetu!

Smatrate li da je borba između Palestinaca i cionista međuvjerski sukob?
Dr. El-Karadavi: Istina je da sukob u sebi nosi određena vjerska obilježja i vjerski karakter. Ali i sama borba za slobodu zemlje u sebi nosi motive koji su vjerski. Svaka borba u kojoj učestvuje musliman s ciljem da oslobodi ili odbrani svoju zemlju, uspostavi pravdu na Zemlji, ukine nepravdu i zulum … je borba sa vjerskim motivima. Islam obavezuje na solidarnost i međusobno pomaganje kada je riječ o borbi za slobodu muslimanske zemlje ili njenu odbranu od okupatora. Takva borba se smatra jednim od najvrjednijih vidova džihada. Musliman koji pogine u takvoj borbi je šehid. Ako neprijatelj napadne zemlju na kojoj žive muslimani s ciljem da je okupira i prisvoji, proglašava se “nefir amm” – opća mobilizacija, tj. pozivaju se svi muslimani, čitav ummet,  da pomognu onima koji su napadnuti i sve to traje dok opasnost ne prestane i ukloni prijetnja.

Šta podrazumijevate pod pojmom ummeta?
Dr. El-Karadavi: Mislim na jednu realnost. Islamski ummet je živ i postoji  bez obzira na političko stanje muslimaskih zemalja koje sačinjavaju ummet. Ummet je nosilac vjere, Kur’ana, kulture, civilizacije, tradicije … i to se ne smije izgubiti iz vida kada se donose  opće fetve koje se tiču svih muslimana na svijetu. Ummet kao realnost mora biti prisutan u donošenju fetve bez obzira na nepostojanje jedinstvenog političkog tijela kao predvodnika i predstavnika ummeta.

 

Civilni džihad

 

Šta je to civilni džihad?
Dr. El-Karadavi:
Civilni džihad nije ništa manje važan od vojnog džihada. Čak je u nekim situacijama civilni džihad važniji i potrebniji od vojnog. Najbolji dokaz za to je poznati hadis o čovjeku koji je došao kod Allahova poslanika, s.a.v.s., i tražio dozvolu da ide u vojni džihad pa ga je Allahov poslanik, s.a.v.s., upitao : Imaš li ti roditelje?  Čovjek je odgovorio da ima, na što je Allahov poslanik, s.a.v.s., rekao: Fe fi hima fe džahid!  – Tvoj je džihad sa tvojim roditeljima, tj. u tvojoj brizi i pažnji prema njima.
Još 1999. godine sam, povodom pokretanja projekta “Islamonline”, kazao da je to džihad modernog vremena kojim se muslimani koriste u dostavljanju poslanice islama svim ljudima na svijetu.

Ali to onda povlači pitanje osposobljenosti i obučenosti onih koji na ovakav način šire islam i dostavljaju ga ljudima u nemuslimanskim zemljama! Realno gledajući, samo jedan od hiljadu onih koji žele da šire islam u svijetu je zaista osposobljen i adekvatno kvalificiran kako bi odgovorio težini zadatka?
Dr. El-Karadavi: Upravo ovo što ste kazali je dovela do jedne nove pojave koju danas nazivamo “život na Allahovom putu”. Ako bi tražili samo desetericu i kazali im da treba da poginu na Allahovom putu, vjerujem da bi se javilo stotinu dobrovoljaca. Ali, ako bismo kazali da nam treba stotinu osoba koje će zaista život svoj posvetiti i provesti na Allahovom putu u pravom smislu ove riječi, možda bi jedva desetericu spremnih našli. Zato što današnji muslimani, u većini slučajeva, znaju kako umrijeti za islam ali ne znaju kako živjeti za njega! Našoj braći u Afganistanu sam svojevremeno kazao: Vi zaista znate kako umrijeti za islam, ali kada je došlo vrijeme da pokažete svijetu kako se živi za islam zakazali ste i, evo, svjedoci smo afganistanskog problema između samih muslimana već godinama!

 

Islamsko-kršćanski dijalog kao sunijsko-šiijski

 

Pričao mi je jedan moj prijatelj koji se bavi da’wetom o događaju koji mu se desio na jugu Sudana. Naime, kada su stigli u jedno selo u svome automobilu, stanovnici sela su se razbježali vidno uplašeni i uznemireni njihovom pojavom. Shvatili smo da je uzrok njihovog straha, ustvari, naš automobil i njegova buka, jer nikada prije nisu vidjeli ništa slično. Nakon što su se malo navikli na nas i naš automobil, prišli su nam i u spjeli smo početi razgovor s njima. I dok smo tako razgovarali, začuo se zvuk zvona. Upitali smo ih šta je to, a oni su nam rekli da je to njihov otac koji im dolazi dva puta svake sedmice i to na biciklu. I zaista, pojavi se čovjek sa dvije torbe i biciklom. U jednoj torbi su bili lijekovi i medicinska oprema, a u drugoj slatkiši i bombone za djecu. Naravno, bio je to svećenik koji na ovaj način, biciklom i sa lijekovima i bombonama, redovno obilazi više od 40 ovakvih i sličnih sela u tom kraju. Upoznali smo se s njim i rekao nam je da je iz Brisela i kako se nalazi na jugu Sudana već 30 godina. Kada smo ga upitali kada će se vratiti svojoj kući u Brisel, rekao nam je da se ne namjerava vratiti nikada. Tu sam došao da ljude pozivam u svoju vjeru, i tu ću umrijeti – rekao nam je ovaj svećenik!
Pogledajte ovog čovjeka koji je iza sebe ostavio sav raskoš i civilizaciju i došao u ovakav kraj koji nikada auto nije vidio! A zašto? Sve to samo da bi ovim ljudima prenio svoju vjeru i svoje ubjeđenje iako je neispravno, a ima li među nama ijedan koji je spreman na ovakvu žrtvu i odricanje kako bi ljudima prenio istinu i ispravnu vjeru!? Prema podacima koje imam, danas u čitavom svijetu na razne načine djeluje više od četiri i po miliona kršćanskih misionara! A da li neko možda ima podatke koliki je broj islamskih misionara koji su se posvetili dostavljanju i objašnjavanju islama ljudima širom svijeta!

Kakav je vaš stav o budućnosti islamsko-kršćanskog dijaloga?
 Dr. El-Karadavi:
Trenutno stanje dijaloga između islama i kršćanstva je više-manje zaleđeno, nakon veoma aktivne saradnje i kontakata. Zašto? Razlog su izjave katoličkog pape vezane za Allahova poslanika, s.a.v.s..  S druge strane, ne smatram da muslimani imaju neku posebnu korist od ovog dijaloga. Moje dosadašnje iskustvo mi govori da je kršćanska strana ta koja je najviše koristi imala do sada i da naš dijalog, uglavnom, ide njima naruku. U izvjesnoj mjeri, islamsko-kršćanski dijalog se može uporediti sa sunijsko-šiijskim dijalogom od kojeg je šiijska strana imala veću korist otvorivši svoje centre i škole u zemljama u kojima su većina sunije. Kada smo ih upitali i zatražili obrazloženje, rekli su nam: Pa tako smo se dogovorili, kazali smo da su šiije i sunije dio ummeta i da su jedno. Dok, s druge strane, nije mi poznato da su sunije otvorile ijedan centar ili svoju školu u sredinama u kojima žive šiije!

Kakva je uloga jevreja u međuvjerskom dijalogu?
Dr. El-Karadavi:
Ja lično ne sjedim s njima niti razgovaram s njima.

Planovi za budućnost?
Dr. El-Karadavi: Pripremam novu knjigu o siri (biografiji) Allahova poslanika, s.a.v.s., na osnovu tematskog a ne hronološkog pristupa materiji. Da pojasnim, nije mi namjera samo hronološki poredati događaje iz života Allahova poslanika, s.a.v.s., i govoriti o njima. Želim da našim čitaocima i našoj javnosti predstavim našeg Poslanika, s.a.v.s., kao, naprimjer, misionara ili da’iju, zatim kao lidera i vojskovođu, kao oca, djeda, muža … Trenutno sam pri samom kraju pisanja još dvije knjige; jedna se tiče olakšica i olakšavajućih okolnosti u fikhu, a druga tretira temu fikha ahlaka. Nedavno sam završio još četiri knjige; “El-hajatur-rebbanijje”, “El-‘ilm”, “En-nijje vel-ihlas”, “Et-tevekkul” i “Et-tevba”. Dok su štampi dvije knjige pod nazivom “El-vere’ vez-zuhd” i “El-murakabe vel-muhasebe”.
U toku su pripreme za još jedan veliki projekt a tiče se sufijsko-selefijskih odnosa i pomirenja između dvije strane.

Preveo i priredio: Omer Sikira
Izvor: www.novihorizonti.ba

By teha5

Leave a Reply