Trosatnu sjednicu Vlade FBiH, kojoj su jučer prisustvovali ministri iz svih koalicionih stranaka, obilježile su teške uzajamne optužbe čelnika izvršne vlasti. Kao da su opći izbori za mjesec, a ne za godinu, unutar Vlade su nastavljene međustranačke borbe, čiji ceh skupo plaćaju građani.
Grahovac napada
Tako je jednoglasno, uključujući i ministre iz Stranke za BiH koji su na nedavnim protestima “zlatnih ljiljana” tvrdili da će napustiti Vladu ako budu smanjene naknade borcima i ukinut Zakon o pravima dobitnika najviših ratnih priznanja, prihvaćena informacija o implementaciji stand-by aranžmana sa MMF-om koja podrazumijeva da se isplate invalidnina i ostalih boračkih naknada do daljnjeg smanjuju za deset posto!?
Inače, ovu tačku dnevnog reda obilježio je žestok verbalni napad zamjenika premijera Gavrila Grahovca na ministra za boračka pitanja Zahida Crnkića, koji je trajao čak 25 minuta. Nakon što je optužen da je faktički on svojim potezima skrivio masovne proteste i teško stanje u boračkoj oblasti, ministar Crnkić na rubu suza je uzvratio da “neki namjerno manipuliraju i borcima i protestima”, odbivši sve kritike.
Ne manje burno bilo je i u nastavku rasprave o stanju u “Naftnim terminalima FBiH” Ploče (NTF), a jedina pozitivna vijest je da se, odobravanjem uplate novca na ime neizmirenih carinskih dugovanja za gorivo sarajevskog “Energopetrola”, deblokira rad kompanije. Vlada je zadužila Federalno pravobranilaštvo da hitno poduzme sve nužne mjere i pravne radnje radi zaštite imovine i imovinskih interesa FBiH u NTF-u.
Deblokada NTF-a
Najveću raspravu o ovom problemu imali su zamjenik premijera Vjekoslav Bevanda i resorni ministar industrije Vahid Hećo. Bevanda je eksplicitno od Heće zatražio obrazloženje zbog čega već dva mjeseca nije odobrena isplata carinskog duga, dok su pare “Terminala FBiH”, 8,2 miliona KM, oročene, te zbog čega su sve osobe u toj kompaniji nezakonito imenovane.
Elaborirajući od početka stanje i u NTF-u, ali i “Terminalima FBiH” koji ni poslije pet godina nisu u funkciji, Hećo je na kraju za probleme optužio i bivšeg premijera Nedžada Brankovića, nazvavši ga ni manje ni više nego “kriminalcem”!
Bećirbegović imenovan uprkos krivičnim prijavama
Vrhunac rasprave o stanju u NTF-u desio se kada su ministri dobili kopije dvije krivične prijave podnesene u BiH i Hrvatskoj protiv Ibrahima Bećirbegovića, kojeg su samo dan ranije postavili za v. d. direktora “Terminala FBiH”.
NTF je prošle godine optužio Bećirbegovića da je sebi tokom tromjesečnog direktorskog mandata u NTF-u 2007. godine isplatio plaće iako nije bio ni u radnom odnosu u toj firmi, da je dobivao novac za zakup stana koji nije opravdao te da je nanio štetu izborom firme za rekonstrukciju dva skladišta.
Resorni ministar Hećo na koncu je kazao da “Bećirbegović uopće nije bio njegov kandidat” za tu poziciju?!
Avaz