Danas nova runda pregovora o iranskom nuklearnom naoružanju
U Ženevi u četvrtak popodne počinje, kako se ocjenjuje, ključna nova runda pregovora o iranskom nuklernom programu.
Za pregovaračkim stolom naći će se predstavnici Irana i međunarodne šestočlane grupe, koju čine pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a i Njemačka.
Pregovori se održavaju manje od nedjelju dana od otkrića novog nuklearnog postrojenja u Iranu koje bi, prema uvjerenju zapadnih zemlja, moglo da bude dio tajnog programa za izgradnju nuklerne bombe.
Pregovorima niko ne pristupa s prevelikim optimizmom, javlja iz Ženeve BBC-jev dopisnik.
Zapadne zemlje insistiraju na tome da i dalje žele sporazum, a Iran saopćava da na pregovore dolazi s dobrom voljom.
Teheran je, međutim, već nagovjestio da nema namjeru da pravi kompromise oko svojih, kako je uvjeren, prava u nuklearnoj oblasti.
Zapadni pregovarači žele da vide znak da je Iran spreman za učešće u ozbiljnim pregovorima, koji bi doveli do garancija da Teheran ne gradi bombu.
Popravljanju atmosfere nije doprinjelo otkriće ranije nepoznatog iranskog postrojenja koje je prema uvjerenju Zapada dio tajnog programa izgradnje bombe.
Zapadne obavještajne službe međutim imaju podijeljena gledišta oko toga koliko je Iran aktivno angažovan u nastojanju da izgradi nuklernu bojevu glavu.
Ukoliko ne dođe do neočekivane promjene stavova, pregovori u Ženevi bi mogli da budu samo još jedan korak na putu ka novim sankcijama za Teheran i rastućoj međunarodnoj konfrontacije oko ovog pitanja, javio je BBC-jev dopisnik.
Ukoliko na pregovorima, koji bi mogli da potraju dva dana, ne dođe do napretka, SAD i njihovi saveznici počet će da traže podršku za uvođenje oštrijih sankcija
Iranu, navodi BBC-jev diplomatski urednik Jonathan Marcus.
Cilj je da se do kraja ove godine od Teherana dobije opipljiv znak promjene stava. Teheranu će biti ponuđena pomoć u civilnom nuklearnom programu, kao i podrška ekonomiji, poljoprivredi i obrazovanju.
Od Irana se zauzvrat očekuje da zaustavi svoj program obogaćivanja urana i da izađe u susret svim zahtjevima Međunarodne agencije za atomsku energiju koji se tiču njegovih ranijih nuklearnih aktivnosti.
Ako bi Iran kratkoročno zamrznuo program obogaćivanja urana, prijetnje produbljivanjem sankcija bi prestale.
Otkriće novog nuklearnog postrojenja pogoršalo je atmosferu i dodatno pojačalo sumnje oko stvarnih namjera Teherana.
Posljedica toga je da je i Moskva sada spremna da uzme u razmatranje mogućnost uvođenja oštrijih sankcija Iranu.
Imajući u vidu politička previranja u samom Iranu, teško je vidjeti šanse za bilo kakvu promjenu stava u Teheranu.
Pritisak na Iran se nastavlja, a diplomate kažu da je lopta u najvećoj mjeri u dvorištu Teherana, kaže BBC-jev diplomatski urednik.
Fena