On je samo jedan od mladih u BiH čije je obrazovanje zbog recesije dovedeno u pitanje.

Smanjenje plaća

– Većina nas je svjesna da nam trogodišnji studij ne znači baš mnogo. Govori se da je ovo skoro kao srednja škola. Zbog toga bismo željeli nastaviti s obrazovanjem. Međutim, mnogi neće uspjeti – kaže Abaz za naš list.

Prema njegovim riječima, cijene školovanja za samofinansirajuće i vanredne studente su previsoke, pogotovo ako se uzme u obzir aktuelna situacija.

– Plaće se smanjuju, ljudi ostaju bez posla, a cijene ostaju iste. To će pogoditi mnoge studente – priča naš sagovornik.

Redovni studenti koji sami snose troškove studiranja, prema odluci Vlade KS, ove godine na fakultetima društvenih nauka godišnje moraju plaćati 1.000 KM za drugi, odnosno magistarski ciklus. Cijena za vanredne studente je 800 maraka.

Tehnički fakulteti

Što se tiče fakulteta humanističkih nauka, cijena je 1.300 za redovne studente, a 1.000 KM za vanredne. Situacija je teža na fakultetima iz medicinskih nauka. Student koji se sam finansira godišnje izdvaja 3.200, a vanredni 2.200 KM.

Što se tiče tehničkih fakulteta, godina na magistarskom studiju je 2.000, odnosno 1.400 KM. Na grupaciji prirodnomatematičkih i biotehničkih nauka ove cijene su 1.200 i 1.000 KM, a na fakultetima iz umjetnosti 1.400 i 1.000 maraka. 

Od 3.004 studenta, koliko je ove godine predviđeno da se primi na magistarski studij u Sarajevu, za oko polovicu toškove snosi KS, tako da oni plaćaju 130 KM. Ostali se sami finansiraju.   

U Tuzli teža situacija

Situacija s magistarskim studijem u Tuzlanskom kantonu mnogo je teža, jer ovaj kanton ne snosi troškove participacije, što znači da svi studenti sami moraju plaćati obrazovanje.

– Budžet kod nas to ne finansira. Mi imamo dvije cijene. Na grupaciji društvenih nauka cijena kompletnog studija je 5.500 KM. Na tehničkim fakultetima cijena je 7.500 KM – kazao je za “Avaz” rektor Univerziteta u Tuzli Džemo Tufekčić.

Avaz

By teha5

Leave a Reply