Butmir: Šta vele Silajdžić, Tihić, Dodik, Lagumdžija, Ljubić … ?

0

butmirLideri sedam političkih partija iz Republike Srpske i Federacije BiH koji su danas u vojnoj bazi Butmir razgovarali sa zvaničnicima EU i SAD nisu potpisali nikakav papir, a organizatori sastanka nisu ponudili nikakav dokument nego su predstavili principe neophodne za ubrzanje reformi na putu BiH ka evroatlanstkim integracijama.

Silajdžić: Pitanje državne imovine opasno za BiH

Predsjednik Stranke za BiH Haris Silajdžić nezadovoljan je što na sastanku u Butmiru nije razgovarano o ukidanju entitetskog glasanja, za koje smatra da je glavni mehanizam blokade političkih dogovora u BiH te da se nada da će o tome govara biti sljedeći put. “Interesantno je da je ponovo pitanje državne imovine u prvom planu”, rekao je Silajdžić novinarima ispred baze EUFOR-a na Butmiru. Prema njegovim riječima, sada svi priznaju da to jeste državna imovina, ali se očekuje da država na neki način to preda entitetima. “Naravno, to je ispod nivoa Dejtona i naš stav o tome ostaje isti”, istakao je Silajdžić, negodujući što se i dalje pominju prudska rješenja koje nas, kaže Silajdžić, još uvijek proganjaju. „Kada je raspodjela državne imovine u pitanju, to je Milošević tražio u Deytonu i nije dobio – zašto bi to sada radili, to nije logično i opasno je za Bosnu i Hercegovin”, ističe Sliajdžić.

Silajdžić ističe da konkretna rješenja nisu ponuđena, te da je očigledno da međunarodna zajednica ima tendenciju rješavanja problema u BiH. On je dodao da na današnjem sastanku nije bilo govora o ukidanju kantona u Federacije BiH.

Tihić: Razgovarano o “aprilskom paketu plus”

Predsjednik Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić izjavio je da je na sastanku lidera iz RS-a i FBiH i predstavnika EU-a i SAD-a u Sarajevu razgovarano o “aprilskom paketu plus”, pri čemu je precizirao da bi to “plus” moglo da znači osnivanje Vrhovnog suda BiH. “Svaka država ima izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast. BiH nema sudsku vlast”, rekao je Tihić novinarima ispred vojne baze u Butmir kod Sarajeva. Prema njegovim riječima, Vrhovni sud imao bi nadležnosti svih vrhovnih sudova. Tihić je potvrdio da učesnici razgovora nisu dobili nikakav papir od predstavnika EU-a i SAD-a, ali da je sam njihov pristup razgovorima bio ozbiljan, a “sadržaj paketa vidljiv”.

Dodik: SAD ponudile “dobar ručak”

Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da su evropske integracije bile osnovna tema sastanka u Butmiru i da je zaključeno da se razgovori nastave 20. oktobra. “Rekli smo da ne želimo vidjeti situaciju u kojoj se `pet plus dva` uslova širi na `pet plus dva plus jedan`”, rekao je Dodik. To, prema njegovim riječima, nije fer i Republika Srpska ne želi da vidi takav razvoj razgovora. “Neki su to identifikovali kao potrebu za ustavnim promjenama. Mi smo rekli da je RS potpisnica Dejtonskog sporazuma, Aneksa 4. tog sporazuma, odnosno Ustava BiH i samo institucije BiH mogu dati saglasnost za eventualne ustavne promjene”, naglasio je Dodik. On je na novinarsko pitanje jesu li SAD nešto konkretno ponudile odgovorio: “Dobar ručak”. „Ustav nije uslov na putu BiH ka EU”, poručio je Dodik.

Lagumdžija: Sastanka nije ispunio očekivanja

Lider SDP-a Zlatko Lagumdžija istaknuo je da njegova očekivanja od sastanka nisu ispunjna, jer, kako kaže, vladajuća petorka nije spremna na dogovor. “Zadovoljan pristupom međunarodne zajednicom u ovoj fazi. Mi smo imali očekivanja da bude razgovora o ustavnim refomama koje bi omogućile funkcionalnost BiH. „Pozicije vladajuće trojke, i petorke su jako daleko i teško da bi se oni danas mogli dogovoriti nešto više od toga da je npr. Danas petak”, kaže Lagumdžija.

On je istakno da u narednom periodu očekuje jačanje države u smislu da ustavne reforme pomogu građanima BiH, te je dodao da je zadovoljan pristupom SAD-a i EU kada su u pitanju jačanje države i njena funkcionalnost. „Današnji razgovor je pokazao odlučnost SAD i EU da be dozvole da se stvari vraćaju unazad i oni će ovo završiti sa ili bez ovih ljudi”, kaže Lagumdžija.

Ljubić: Današnji razgovor samo okvir

 

Predsjednik HDZ 1990 Božo Ljubić izjavio je da SAD i EU nude BiH, ukoliko se postigne dogovor, kandidatski status u EU i brz put u NATO. “U ovom momentu mogu reći samo to da su naše sagovornike iz SAD vodili princip funkcionalne BiH i ravnopravna pozicija konstitutivnih naroda i građana, što su principi koje dijelimo ja i moja stranka”, rekao je Ljubić.

Lider HDZ 1990 u izjavi novinarima naveo je da je sagovornicima iz SAD i EU iznio prijedloge koje bi trebalo uključiti u promjene ustava, ali nije precizirao o kojim se izmjenama radi.

“Rečeno je da je današnji razgovor samo okvir koji treba ispuniti u narednih nekoliko sedmica”, rekao je Ljubić dodavši da danas niko ništa nije prihvatio, odbio ili potpisao.

Borenović: Entitetsko glasanje nije smetnja

Potpredsjednik PDP-a Branislav Borenović kaže da je PDP uspio da iznes stavove i viđenje aktuelne situacije Borenović je izjavio da su na sastanku u Butmiru evropske integracije, vizna liberalizacija, državna imovina i Nato integracije jasno definisani kao četiri ključna pitanja o kojima će u narednom periodu biti razgovarano.

“Za nas je najvažnije da je entitetsko glasanje nešto što je sačuvano i vjerovatno neće biti dovođeno u pitanje u narednom periodu”, istakao je Borenović u izjavi za novinare.

“Činjenica da je dvoentitetsko uređenje BiH garant da se unutar toga mogu postići određeni dogovri i da entitetsko glasanje ne može biti nikakva smetnja. Ključna poruka je da treba riješiti tehnička pitanja koja vladajuća petorka treba riješiti a tiče se evropskih integracija, vizne liberalizacije i popisa imovine na čemu će se raditi narednih dana”, kaže Borenović.

 

Svevijesti.ba

 

Leave a Reply