Predsjednik srbijanskog Nacionalnog savjeta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić najavio je i svoju ostavku u Akcijskom timu ako se Mladić ne nađe u Haagu

Bezuspješna potraga za Ratkom Mladićem – je li to rezultat nesposobnosti srbijanske države ili izuzetne sposobnosti skrivanja najpoznatijeg haškog bjegunca? Analitičari smatraju da Mladić ima moćne pomagače.

Hvatanje Ratka Mladića je stvar političke odluke, kaže za Deutsche Welle Nataša Kandić, direktorica Fonda za humanitarno pravo. Mladić se nalazi na slobodi jer se još uvijek procjenjuje koliko bi njegovo svjedočenje moglo promijeniti postojeću poziciju Srbije oko umiješanosti u zločine u Srebrenici i drugim mjestima u Bosni i Hercegovini: Vjerovatno preovladava procjena kako još uvijek nije izvjesno hoće li Mladić nanijeti štetu Srbiji, tačnije onome što je postignuto odbranom pred Međunarodnim sudom pravde, kaže Kandić.

Mladiću neko dostavlja informacije

Činjenica da Ratko Mladić nije uhvaćen pokazuje da vlasti ne drže tajne službe pod kontrolom. Upravo te službe bi trebale dati bitne informacije za hvatanje najtraženijeg haškog bjegunca, ističe za Deutsche Welle novinar i vojno-politički komentator Ljubodrag Stojadinović: Možda se jednostavno radi o mogućnostima Ratka Mladića koje su natprirodne, i koje mu omogućavaju da se na taj način krije toliko dugo. Pretpostavljam da je odgovor u ovoj prvoj verziji, dakle da vlast u Srbiji, ne samo da ne kontroliše tajne službe, nego tajne službe imaju monopol na sve dobre, ili važne informacije.

Ratka Mladića u tom smislu ne štite naoružani tjelohranitelji, kaže Stojadinović, već pravovremeno dostavljanje važnih informacija iz tajnih centara moći. O tome svjedoče i brojne bezuspješne potrage za njegovim skrovištem  proteklih godina. Vlasti bezuspješno pokušavaju ostvariti kontrolu nad tajnim službama kadrovskim promjenama čelnih ljudi, umjesto temeljite transformacije tih institucija.

Ljajić prijeti ostavkom

Bez obzira na bezuspješnu potragu za Mladićem, srpske vlasti ipak najavljuju završetak haške suradnje do kraja godine. Predsjednik srbijanskog Nacionalnog savjeta za saradnju s Haškim tribunalom Rasim Ljajić najavio je i svoju ostavku u Akcijskom timu ako se Mladić do tada ne nađe u Haagu. Stojadinović smatra da je isključena svaka mogućnost dobrovoljne predaje Ratka Mladića: Vjerujem da će do Nove godine Rasim Ljajić prije podnijeti ostavku nego što će Ratko Mladić biti u Hagu. Završetak saradnje s Haagom je, ipak, neizbježan. Sada su, po mom sudu, preostala samo dva načina za to: ili prirodna smrt Ratka Mladića, ili njegovo hvatanje i privođenje.

Iako se navodi da postoji politička volja za hvatanje Mladića, upozorava se da je u Srbiji teško definisati postoji li jedinstvena politička volja. Različite institucije, od predsjednika države, vlade, parlamenta, pa do tajnih centara moći, često imaju i različite stavove o važnim državnim pitanjima, pa i o saradnji s Haškim tribunalom.

deutsche welle
obrada: Islambosna

By teha5

Leave a Reply