Zarobljenici iz Jemena prepreka zatvaranju Guantanama

0

guantanamo_zatvorenik1Jednu od najvećih prepreka za zatvaranje zarobljeničkog centra u zaljevu Guantanamo na Kubi, do roka u januaru 2010. koji je odredio američki predsjednik Barack Obama, predstavlja dvojba oko toga gdje poslati oko 100 državljana Jemena, najveću pojedinačnu grupu zatvorenika po nacionalnosti, kazali su u ponedjeljak dužnosnici Obamine administracije.

SAD želi da mnogi od njih idu u program rehabilitacije u Saudijskoj Arabiji, no Saudijci su ih odbili prihvatiti, prema navodima dva neimenovana američka dužnosnika, koje u ponedjeljak citira Bloomberg News.

Predsjednik Jemena Ali Abdulah Saleh želi da se zarobljenici vrate u domovinu, ali SAD ih nije sklon poslati u Jemen, zbog sigurnosnih razloga.

Neuspjeh da se pronađe odredište za zarobljenike, koji su držani u okviru rata protiv terorizma, može odgoditi Obamin plan za zatvaranje Guantanama do 22. januara 2010.

Administracija provodi reviziju predmeta oko 223 preostala zarobljenika u Guantanamu i traži zemlje koje bi bile spremne prihvatiti oni koji ispunjavaju uvjete za oslobađanje. Lakše će biti pronaći odredišta za preostale “nejemenske“ zatočenike, rekao je jedan od dužnosnika.

To je glavna briga Obamine administracije vezana uz zatvaranje Guantanama. Obama mora odgonetnuti način da slomi taj jemenski orah, ocijenio je za Bloomberg News John Bellinger III, pravni savjetnik State Departmenta u vrijeme administracije predsjednika Georgea W. Busha, koji je sada partner u odvjetničkom uredu Arnold & Porter u Washingtonu.

Ministar odbrane Robert Gates rekao je da SAD možda neće moći zatvoriti Guantanamo u zadanom roku, u intervjuu nedjeljnoj emisiji “This Week”, TV mreže ABC.

Obama je objavio odluku o zatvaranju Guantanama dan nakon januarskog ulaska u Bijelu kuću, što je izazvalo kritike opozicionih zastupnika, jer odluku nije pratio odgovarajući plan.

Kasnije je administracija osnovala radne grupe koje trebaju dati preporuke za načine prebacivanja i daljnjeg tretmana zarobljenika, od kojih jedna još nije završila s radom.

SAD nastavlja s pritiskom na Saudijce da prihvate zarobljenika iz Jemena, i procjenjuje koliko ih se može sigurno poslati u Jemen, rekao je jedan dužnosnik.

Jemen traži od SAD-a sredstva za izgradnju objekta koji bi služio za rehabilitaciju zarobljenika iz Guantanama.

SAD zabrinjava mogućnost slanja preostalih zarobljenika iz Jemena u njihovu domovinu, suočenom s pobunom na sjeveru, a procjenjuje se da bi moglo biti teško pratiti aktivnosti zarobljenika, rekao je dužnosnik.

Godine 2006. više pripadnika Al-Qaide pobjeglo je iz zatvora u Jemenu, a 2008. je ambasada SAD-a u Jemenu napadnuta dva puta.

Separatistički pokret na jugu Jemena, građanski rat na sjeveru i novo jačanje Al-Qaide, čine Jemen sve više utočištem za teroriste, pa ga američki sedmičnik Time u novom broju naziva “Novi Afganistan”.

Jemen je najsiromašnija zemlja arapskog svijeta s najbržim rastom stanovništva, dok izvoz nafte i drugi prihodi opadaju.

Jemenski predsjednik Saleh rekao je u nedavnom intervjuu TV mreži Al Jazeera kako je Jemen odbio posljednje zahtjeve Obamine administracije da se zarobljenike pošalje u Saudijsku Arabiju. Podsjetio je na obećanje Bushove administracije o izgradnji objekta za rehabilitaciju zarobljenika u Jemenu, koje nije ostvareno.

Fena

Leave a Reply