Ujedinili se u rušenju države Bosne i Hercegovine: Dodik, Bosić, Pavić i Borenović “protiv svega”

0

6494_kokarda-cetnicka_showDo jučer se Bosna i Hercegovina nalazila na korak do članstva u NATO savezu, a od jučer je od NATO-a udaljena hiljade koraka. Naime, iz Banjaluke je poručeno da o “ulasku BiH u NATO savez treba obaviti šire konsultacije, pogotovo zbog anketa koje pokazuju da veliki broj stanovnika u Republici Srpskoj nije za pristupanje NATO-u”.

To je saopštio Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH, inače visokopozicionirani član SNSD-a Milorada Dodika. Krenimo redom.

U januaru ove godine, taj isti Nebojša Radmanović izjavio je da je ulazak Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju i NATO savez od izuzetne važnosti. U aprilu ove godine Radmanović je izjavio da je ulazak BiH u Evropsku uniju i NATO “strateško opredjeljenje i taj put nema nikakvu alternativu”.

Prvog dana septembra ove godine on je izjavio:

“Članstvo u NATO savezu znači stabilnost za Bosnu i Hercegovinu”.

Nebojša Radmanović je 21. septembra ove godine kazao:

“Postoji odluka Predsjedništva Bosne i Hercegovine da se aplicira za prijem BiH u NATO savez. Za tu odluku glasao sam i ja i ona je u skladu sa ranijim opredjeljenjima Narodne skupštine Republike Srpske čega se držim”.

“Zaključili smo da o pitanju ulaska BiH u NATO ne može da odlučuje jedna stranka, a pogotovo jedan pojedinac”, kazao je jučer Nebojša Radmanović.

On je to izjavio nakon jučerašnjeg sastanka u Banjaluci kojem su prisustvovali lideri četiri stranke iz Republike Srpske – Milorad Dodik (SNSD), Mladen Bosić (SDS), Marko Pavić (DNS) i Branislav Borenović (PDP). Više nema nikakve dileme i samo jedno se može zaključiti – te četiri stranke, zapravo njihovi predsjednici, i zvanično su se ujedinili u rušenju države Bosne i Hercegovine kako bi se ona što prije raspala i nestala!

“Neophodno je obaviti raspravu u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a nakon nje ne može se iskljućiti neposredno izjašnjavanje građana Republike Srpske o pristupanju BiH u NATO savez”, izjavio je jučer Radmanović i podvukao da su Dodik, Bosić, Pavić i Borenović zaključili da se ne može prihvatiti da je promjena Ustava BiH zahtjev za članstvo u NATO-u.

“Ako zbog članstva u NATO savezu moramo mijenjati sistem odlučivanja u BiH, onda smo mi iz Republike Srpske protiv toga”, otkrio je juče karte član Predsjedništva BiH Radmanović.

U subotu iz New Yorka, gdje je prisustvovao zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i samitu Clintonove globalne inicijative, a nakon niza sastanaka sa svjetskim liderima, Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, je izjavio:

“Naša delegacija ide 2. oktobra da predamo aplikaciju za članstvo u NATO savezu. Očekujemo do kraja godine pozitivan odgovor. Imamo takve signale, a to je i angažman i podrška  administracije američkog predsjednika Baracka Obame“.

Ta njegova izjava, dokumentovana prije svega stavovima američkih zvaničnika, pozitivno je odjeknula među građanima BiH i ulila je nadu da BiH nije propala.

Međutim, jučerašnja odluka lidera četiri stranke iz Republike Srpske, rapršila je tu nadu i dovela do vrhunca krizu u Bosni i Hercegovini i krizu Bosne i Hercegovine. Inače, jučerašnja odluka iz Banjaluke samo je konkretizacija onoga što je blokiranje podnošenja aplikacije i prijema BiH u NATO znači samo jedno – ova zemlja se polako, ali sigurno raspada. A to opet znači da se nalazi pred unutrašnjim sukobima, i ratnim ako stranačkim liderima iz RS to zatreba, oslanjajući se na moguću intervenciju i zaštitu Srbije i nekih drugih država. Moguće i Rusija jer ne treba zaboraviti šta je Dimitrij Rogozin, predstavnik te zemlje u NATO-u kazao u februaru prošle godine:

“U slučaju proglašenje nezavisnosti Kosova, raspad BiH je logičan i neminovan – treba očekivati otcjepljenje Republike Srpske i njeno prisajedinjenje Srbiji”.

Na jučerašnju odluku četvorice iz Banjaluke, makar do sinoć niko od državnih zvaničnika nije reagovao. Šutjela je i međunarodna zajednica.

Nevladina organizacija “Srpski narodni pokret – Izbor je naš” prije desetak dana pokrenula je potpisivanje peticije u Banjaluci za referndum o pristupanju BiH NATO-u. Još od ranije se se u njihovoj organizaciji u RS prikupljaju potpisi za peticiju o raspisivanju referenduma o otcjepljenju Republike Srpske od BiH.

Na čelu te organizacije je Dane Čanković, koji je svojevremeno tražio i da RS ukine KM i uvede svoju valutu. On, inače, važi kao lični i privatni izvršilac svih vrsta radova Milorada Dodika tako da se ne treba iznenaditi ukoliko ovih dana iz Banjaluke saopšte da će raspisati referendum o izdvajanju RS iz BiH.

24sata.info

Leave a Reply