Tihić: Pasivni OHR odgovoran za ulazak u nove krize
Ako predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić ne predloži Sadika Ahmetovića za ministra sigurnosti BiH, to će značiti da SNSD projektira novu krizu i destabilizaciju BiH, izjavio je jučer Sulejman Tihić, predsjednik SDA.
Međustranački sporazum
– Očekujem da prevlada razum i da Špirić uradi ono što je po zakonu dužan da uradi i na što ga obavezuje međustranački sporazum. To je da predloži Sadika Ahmetovića za zamjenika predsjedavajućeg i ministra sigurnosti BiH, ne uvjetujući to ničim drugim – kaže Tihić odgovarajući na pitanje da li će SDA napustiti Vijeće ministara i otići u opoziciju.
Prema njegovim riječima, nisu postavljani uvjeti ni pri imenovanju Mladena Zirojevića, ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, niti kada su mijenjani zamjenici ministara iz PDP-a.
– Ako SNSD stoji iza nezakonitog postupanja Špirića, onda zloupotrebljava instrumente blokade. Razgovarao sam s Miloradom Dodikom u četvrtak i tražio od njega odgovor je li to i njihov stav. Prema onome što mi je rekao, on je za to da se krene u proceduru izbora Ahmetovića, ali mi je kazao da će mi se javiti nakon sastanka sa Špirićem u petak. Međutim, to nije uradio – navodi Tihić, dodajući da danas očekuje da se situacija razjasni.
Kriminalni interesi
Lider SDA cijeni i da su “krize funkcioniranja vlasti u BiH rezultat konstrukcione greške koja je napravljena u dejtonskom i vašingtonskom ustavnom sistemu.
– On, sam po sebi, zbog unutrašnjih blokada, etničkih i entitetskih, proizvodi krizu. Od Dejtona do danas mi samo izlazimo iz jedne i ulazimo u drugu krizu. Razlika između sadašnjih i ranijih kriza je u tome što je OHR ranije imao aktivnu ulogu, koji je presijecao neke stvari. Sada smo bez toga i vidimo da vlast ne može funkcionirati – kaže Tihić.
Kako navodi, dok je OHR bio aktivan i “bilo opasnosti od sankcija, oni koji su blokirali i zlupotrebljavali to nisu masovno radili”.
– Ali, sada kada toga nema, kada imamo pasivan OHR, svako iz često ličnih, grupnih, materijalih, da ne kažem kriminalnih interesa, blokira donošenje nekih odluka. Protiv sam etničkog preglasavanja, ako je stvarno riječ o etničkom interesu – ističe Tihić.
Otkud Čoviću izraz “pobošnjači”
Govoreći o problemima s funkcioniranjem vlasti u FBiH i posljednjim izjavama lidera HDZBiH Dragana Čovića, Tihić kaže da mu je žao što Čović kada govori o poziciji Hrvata samo spominje položaj u FBiH, a nikada u RS”.
– Ipak, u FBiH postoje određeni mehanizmi i političke snage koje vode računa o Hrvatima. Ne znam otkuda Čoviću takav izraz “pobošnjači” Federaciju BiH. Ne postoji želja da se to uradi. Sa Čovićem sam razgovarao i očekujem da nakon razgovora Bevande i Mujezinovića Vlada FBiH nastavi raditi – kaže Tihić.
Svi smo krivi za debalans
Komentirajući kritike zbog nacionalnog debalansa i istiskivanja Bošnjaka s ključnih pozicija u državi, Tihić ne negira odgovornost, kazavši kako je snose i drugi nosioci vlasti.
– Smatram da je, između ostalog, i zbog toga trebalo izvršiti ovu zamjenu u Vijeću ministara. Sve se ovo ne bi moglo izglasati da nije bilo glasova i Bošnjaka u Vijeću ministara. Slažem se da postoji odgovornost i SDA. Ali i svih stranaka kojima su Bošnjaci dali glasove, i SBiH i SDP. Postoji odgovornost delegata u Domu naroda, ministara, ali i člana Predsjedništva BiH i mene kao predsjedavajućeg u Domu naroda. Tu odgovornost treba da svi zajedno dijelimo i odgovaramo za situaciju u kojoj smo se našli – zaključuje Tihić.
Avaz