Skandalozno: Srbija i definitivno preotima bh. imovinu

0

beogradKrajem septembra istječe posljednji rok, a nije vraćen nijedan od objekata čija je ukupna vrijednost čak četiri milijarde maraka.

Iako je prošlo više od tri mjeseca otkako je Vlada Srbije dala posljednji rok vlastima BiH, u našoj zemlji nije učinjeno apsolutno ništa kako bi bila zaštićena bh. imovina koja se nalazi na srbijanskoj teritoriji. Srbija je ovog puta definitivno na pragu potpunog preotimanja skoro 1.000 objekata iz pasivnog podbilansa bh. kompanija, vrijednih čak četiri milijarde maraka. Praktično, radi se o državnoj imovini.

Pravna zamka

Krajem ovog mjeseca, naime, istječe posljednji rok vlastima BiH da riješe pitanje ove imovine.

– Još nijedan objekt nije vraćen. A ostalo je premalo vremena da se išta uradi. Moralo se s političkog nivoa djelovati da bi se osigurao neometan povrat imovine. Prije svega, poteze je moralo povući Vijeće ministara BiH. S obzirom na krizu u državnoj vladi, moramo se plašiti da ćemo izgubiti svu imovinu u Srbiji! Zaista, kako sada stvari stoje, ponovo ćemo zakasniti na sve rokove. Nema ni nekih najava da se na ovom polju nešto odlučno želi uraditi – kaže za “Dnevni avaz” Duljko Hasić, ekonomski analitičar Vanjskotrgovinske komore (VTK) BiH.

Vlada Srbije, inače, napravila je pravnu zamka kako nijedna naša firma ne bi uspjela vratiti svoje objekte i zemljišta, koji su danas u toj susjednoj državi svrstani u društvenu imovinu.

Povlačenje ručne

Cio srbijanski projekt još ranije je proveden kroz Ustav Srbije i tamošnji zakon o privatizaciji, koji ne poznaje tretman društvene, već samo privatnu i državnu imovinu. Time će, praktično, biti onemogućen povrat imovine.

– Nedavno su ove nakane i zakonski potvrđene. Faktički ukidanjem društvene imovine u Srbiji, naša imovina je ni na nebu ni na zemlji. U tom slučaju Srbija će bh. imovinu prodati u bescjenje ili pokrenuti stečajni postupak. Srbija, praktično, nema procedure za povrat imovine. Nisu je propisali. I to je, očito, namjerno učinjeno. Sve upućuju na sudove, a sudovi “povlače ručnu” – rekao je Hasić.

Šta su radila ministarstva

Prema Hasiću, Vijeće ministara BiH, kao potpisnik Sporazuma o sukcesiji, moralo je donijeti odgovarajuću zakonsku regulativu, stupiti u kontakt sa Srbijom i dogovoriti provedbene propise koji bi bh. preduzećima omogućili brz povrat imovine.

Zamjenik ministra finansija BiH Fuad Kasumović potvrdio nam je da nije urađeno ništa u vezi s povratom naše imovine u Srbiji, ocjenjujući to “sramnim dokazom da pojedinci u Vijeću ministara i neki ministri rade za druge države, a ne za BiH”.

Predsjedavajući Komisije za državnu imovinu BiH Zvonimir Kutleša nije nam jučer mogao reći šta je do sada urađeno, osim da je Vijeće ministara usvojilo zaključak kojim su ministarstva finansija i vanjskih poslova zadužena da poduzmu korake radi povrata imovine.

Avaz

Leave a Reply