SAD od BiH traže da prihvati dvojicu zatvorenika iz Guantanama

0

guantanamoUdomljenje se traži za dio zatvorenika koji mogu biti pušteni na slobodu bez suđenja, a ne mogu se vratiti u domovinu…

Pred vlastima BiH već izvjesno vrijeme stoji otvoren zahtjev Sjedinjenih Američkih Država da prihvate najmanje dvojicu zatvorenika iz zloglasne baze Guantanamo na Kubi, saznajemo iz pouzdanih izvora u bh. diplomatiji.

Bez suđenja

Iako su SAD očekivale pozitivan odgovor s naše strane, nisu dočekali takav ishod.

No, kako nam je potvrđeno, neće se odustati od ovog zahtjeva, jer SAD ima u planu u narednom periodu putem svoje diplomatije izvršiti jači pritisak, naročito na zemlje našeg regiona i Evrope da se prihvati što veći broj zatvorenika iz Guantanama kako bi taj zloglasni zatvor bio ukinut do januara naredne godine. Time bi predsjednik SAD Barak Obama (Barack) ispunio svoje predizborno obećanje, odnosno jednu od prvih odluka koje je donio sa pozicije američkog predsjednika.

Dilemu je dugo stvaralo pitanje o kakvim zatvorenicima je riječ. Sada je jasno da se udomljenje traži za dio zatvorenika koji mogu biti pušteni na slobodu bez suđenja, a ne mogu se vratiti u domovinu jer bi mogli biti ponovo zlostavljani. U tu kategoriju spada oko 60 zatvorenika koji se još nalaze u Guantanamu. Riječ je o državljanima Alžira, Kine, Libije, onih iz palestinskih područja, kao i iz Rusije, Sirije, Tadžikistana, Tunisa i Uzbekistana.

Albanija je jedina u našem regionu koja je prihvatila veći broj zatvorenika. Nezvanično saznajemo da se prijem najmanje dva zatvorenika očekuje i od Crne Gore.

Samostalna odluka

Također, iako su takvu opciju već negirale srbijanske vlasti, pregovori o prihvatu više zatvorenika sa Kube vode se i s predstavnicima Srbije, a jedna od opcija je da budu smješteni u posebnom odjeljenju Kaznenopopravnog zatvora Zabela u Požarevcu.

EU je odlučio pomoći Obaminoj administraciji da “okrene novu stranicu” kada je riječ o Guantanamu. Šefovi diplomatija EU ovog ljeta su usvojili izjavu o prihvatanju tamošnjih zatvorenika, u kojoj se ističe da njihov prihvat neće biti obaveza niti nametnut zahtjev, nego će se svaka članica EU samostalno odlučiti o tome.

Tako su Italija, Velika Britanija, Portugal, Španija i Francuska najavili da bi mogli primiti zatvorenike iz SAD-a, a odbile su Australija, Austrija, Švedska, Danska i Holandija, dok Njemačka razmatra zahtjev za prihvat dvojice, pošto je odbila najmanje devetoricu. Članice EU obavezale su se da će razmjenjivati podatke o zatvorenicima koje prihvate, a Vašington je obećao da će im dati “povjerljive i druge podatke”, te snositi dio troškova za smještaj zatvorenika.

Državna vlada neće zatvorenike s Kube

Vijeće ministara je, pošto su u BiH s Kube vraćena trojica od šest članova “alžirske grupe”, na zatvorenoj sjednici odlučilo da neće dopustiti dolazak još dvojice članova grupe, koji također nisu optuženi za terorizam. U Ministarstvu sigurnosti BiH kako tada, tako su i sada pri stavu da te osobe ne mogu biti vraćene u BiH jer, pored toga što im je oduzeto državljanstvo, one su proglašene i prijetnjom po nacionalnu sigurnost BiH.

Maksimalno je bilo 778 osoba

U Guantanamu u jednom trenutku bilo je maksimalno 778 zatvorenika. Prvi su stigli početkom 2002. godine, kada su SAD objavile globalni rat protiv terorizma nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. godine na Njujork i Vašington.

 

Izvor: Avaz

Obrada: IslamBosna.ba

Avaz

Leave a Reply