Objavljen izvještaj „Doing Business 2010“: BiH prvi put napredovala
Bosna i Hercegovina je prvi put u posljednje četiri godine napredovala na listi država prema kvalitetu poslovnog okruženja, no i dalje je izvjestan zastoj u reformama koje bi olakšale bavljenje biznisom u našoj zemlji, zaključak je jučer objavljenog izvještaja Svjetske banke „Doing Business 2010“.
BiH se sada na listi koja rangira lakoću poslovanja u 183 države nalazi na 116. poziciji, a u prošlogodišnjem izvještaju zauzimala je 119. mjesto.
Uprkos napretku, BiH je i dalje najlošije plasirana od svih država u regionu. To govori da su poslovno okruženje, zakoni, administracija, finansijski sektor, porezi, lakoća investiranja i drugi indikatori i dalje najlošiji u regionu.
Direktor Ureda Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli (Marco Mantovaneli), koji je predstavio izvještaj, izrazio je ohrabrenje zbog promjene trenda koji je prvi put pozitivan, ali i zabrinutost zbog daljnjeg zaostajanja BiH za susjedima i sporosti u reformama.
– Ovo je marginalno poboljšanje, ali je ipak pomak. Nema negativnih reformi koje bi donijele dodatno otežavanje bavljenja biznisom u BiH – rekao je Mantovaneli.
Prema njegovim riječima, druge države regiona brže idu u reforme, i provode ih sistemski, a ne sporadično i pojedinačno. Kako je istakao, najznačajniji pomak indikatora, kojem može zahvaliti i pomak na ukupnoj listi, donijelo je smanjene poreza u FBiH. Porezi su niži, ali njihovo plaćanje nije jednostavnije. Istraživanje pokazuje da kompanije moraju čak 52 puta godišnje izvršiti različita plaćanja, te da je ove godine nešto teže dobiti kredit za biznis nego je to bilo ranije.
Makedonija najbolja
Od država u regionu u izvještaju „Doing Business 2010“ najbolje je plasirana Makedonija – na 32. mjestu, dok je Slovenija na 53., Crna Gora na 71., a Srbija na 88. Hrvatska je također iznenađujuće nisko na 103. mjestu, a i Kosovo je ispred BiH na 113. poziciji.
Dozvole i procedure
Bosna i Hercegovina je, prema izvještaju, još nisko na listi u pogledu vremena i broja procedura za osnivanje nove firme, za šta treba dva mjeseca. Jako su loši i pokazatelji koji govore o procedurama dozvola za gradnju za šta je potrebno potrošiti, kako navode iz Svjetske banke, čak 255 dana.
Avaz