O ulasku u NATO pita se država, a ne entiteti
Lideri vodeće i najveće opozicione stranke u RS Milorad Dodik i Mladen Bosić ponudili su građanima tog entiteta još jedan referendum. Ovog puta da odluče o tome žele li integraciju u NATO.
No, samo Državni parlament može donijeti odluku o referendumu za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu, jer u taj savez ulazi država, pojašnjava za „Dnevni avaz“ Sulejman Tihić, predsjednik SDA.
Osporavanje države
– Prema Ustavu, entiteti ne mogu raspisivati referendume o pitanjima koja se tiču države BiH i to je pravna logika. Ako smatraju da treba raspisati referendum, to predlažu Parlamentu i ako dobiju podršku svih strana, onda će biti raspisan referendum, ali referendum svih građana BiH – rekao je Tihić i dodao kako smatra da u RS postoje signali koji osporavaju državu i blokiraju njen evropski put.
Premijer manjeg bh. entiteta i lider SNSD-a Milorad Dodik negira da raspisivanje referenduma u RS predstavlja blokadu procesa integracija, ali naglašava da neće ići protiv volje građana RS ako se izjasne protiv ulaska u NATO.
– Tačno je da se u NATO integriše BiH, ali RS je dio BiH. Ili mislite da nije? Nemam ništa protiv da isti referendum bude raspisan u Federaciji – rekao je Dodik za Avaz.
Državni ministar odbrane Selmo Cikotić ističe da su odluku o opredijeljenosti za Savez već donijele relevantne državne institucije.
– Naravno da o ovom pitanju ne treba odlučivati nasilu, ali njihove izjave čitam kao predizbornu retoriku za domaću konzumaciju – kazao nam je Cikotić.
Mladen Bosić, predsjednik SDS-a, demantira da je referendum mamac za birače. Kontradiktornom izjavom, pak, to potvrđuje.
Entitetski stav
– Tijelo koje podržava našu stranku je u RS – rekao nam je on.
Dragan Čavić, predsjednik Demokratske partije (DP), tvrdi da je Bosićeva i Dodikova priča o referendumu izborni rekvizit i da je odluka isključivo na organima države.
– U parlamentu postoje mehanizmi da se iskaže entitetski stav i da se kaže da ne prihvataju, ako ne prihvataju – izjavio je Čavić za „Avaz“.
Chappell: Podjele idu na štetu države
– Članstvo u NATO-u tiče se države i razgovaramo s njenim organima. Članstvo nije entitetska niti etnička dobrobit, nego dobrobit države i svih njenih naroda. Zato, bilo kakve entitetske i etničke podjele o tom pitanju idu na štetu naporima države da se priključi Savezu – izjavio je za „Avaz“ Derek Chappell, portparol NATO-a u BiH.
OHR: Zakon je jasan
– Bh. Zakon o odbrani jasno kaže da će Vijeće ministara BiH, Parlament BiH, Predsjedništvo BiH te svi subjekti odbrane u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti, provesti potrebne aktivnosti za prijem BiH u NATO – komentar je Ljiljane Radetić, portparola OHR-a.
Referendum o NATO-uveć je proveden
Predstavnici međunarodne zajednice u BiH rade na tranziciji OHR-a u Ured specijalnog predstavnika EU možda i više nego što se od njih očekuje, ali bh. zvaničnici ne čine ništa, ustvrdio je jučer u izjavi novinarima u Istočnom Sarajevu prvi zamjenik visokog predstavnika Raffi Gregorian.
Prepreka za napredak ka NATO-u i EU, kako je naveo Gregorian, jeste to što političari u BiH nisu postigli napredak u ispunjavanju uvjeta Vijeća za implementaciju mira. Komentirajući inicijativu iz RS da se provede referendum o pristupanju BiH NATO-u, Gregorian je naveo da su građani kroz izabrane predstavnike 2003. i 2005. godine, putem Zakona o odbrani, glasali za ulazak BiH u NATO.
– To je zakonska obaveza za sve. Za taj zakon su 2005. glasali svi – i SNSD i SDS, kao i Predsjedništvo u kojem je bio član iz SDS-a – naveo je Gregorian.
Avaz