Istraživanje: CIA zatočenicima uništavala moždane stanice
Posebne metode saslušanja koje je američka obavještajna agencija CIA koristila sa osumnjičenima za terorizam utemeljeni su na naučno neutvrđenim postavkama i u stvarnosti imaju potpuno suprotan efekat od očekivanog.
Profesor Instituta za neurološke nauke na irskom Univerzitetu Trinity Shane O’Mara je u svom istraživanju proučavao moguće posljedice koje imaju korištene metode na moždane funkcije ispitanika.
Prema rezultatima istraživanja, izlaganje hroničnom stresu i traumama lako oštećuje dio mozga koji pohranjuje memoriju. Posebne CIA-ine metode zabranjivanja spavanja više dana, strašenje osumnjičenika, držanje u bolnim položajima i izlaganje vodi sa izazivanjem osjećaja utapanja su u osumnjičenih vidno umanjile sposobnost pamćenja.
Metode na koje se osvrnuo profesor O’Mara su korištene do aprila ove godine, odnosno do završetka predsjedničkog mandata Georgea W. Busha.
U odbrani protiv izrečenih tvrdnji profesora O’Mare, CIA je naglasila da profesor nikada nije susreo nekoga od osumnjičenih nad kojima su provođene spomenute metode. Također, CIA tvrdi da je to uspješna metoda kojom su dobivene mnoge važne informacije, a bivši potpredsjednik SAD-a Dick Cheney je dodao da su korištenim metodama “spriječeni brojni teroristički napadi na SAD”.
Ipak, nazka trudi suprotno CIA-nim navodima. Profesor O’Mara kaže da je tokom izrade spomenutog istraživanja koristio brojne naučne izvore o utjecaju stresa na sjećanje i funkciju moždanih stanica. Tim spoznajama je zaključio da hroničan stres oštećuje onaj dio mozga koji integriše pamćenje. Posljedica toga je slabljenje kognitivnih sposobnosti ispitanika koji će na taj način sve teže razdavajti istinu od laži, prenosi Fox dijelove istraživanja objavljene u naučnoj reviji Trendovi u kognitivnoj nauci.
Informacije koje je CIA prikupila takav način nisu pouzdane, zaključio je O’Mara.
24sata.info