G20 odraz novog svjetskog ekonomskog poretka
Grupa 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i ekonomija u naglom usponu (G20) postat će glavno koordinirajuće tijelo u rješavanju globalnih ekonomskih problema, što će biti odraz novog svjetskog ekonomskog poretka u kojem tržišta u naglom usponu, kao sto je Kina, imaju znatno veći značaj, navedeno je u nacrtu kominikea samita G20 u Pittsburghu.
Šefovi država i vlada 20 najmoćnijih zemalja svijeta su se dogovorili da se u Međunarodnom monetarnom fondu poveća glasačka moć zemalja koje su već duže vrijeme nedovoljno predstavljene u toj svjetskoj finansijskoj instituciji.
Industrijalizovane zemlje sada imaju 57 posto glasova u MMF-u, a zemlje u razvoju 43 posto.
SAD su, međutim, predložile da se udio manje razvijenih zemalja u glasačkim pravima MMF uveća na 48 posto, dok se vodeće zapadnoevropske članice G20 zalažu da porast tog učešća treba da bude manji, i tvrde da je sadašnji raspored glasova sasvim zadovoljavajući.
Protivljenje moćnih evropskih zemalja, članica G20, prijedlogu o povećanju učešća može se objasniti i njihovom željom da ne izgube sadašnji dominantan položaj u MMF-u i SB-i.
Bijela kuća je sinoć saopštila da su se lideri “dvadesetorice” saglasili da će G20 postati dominantni svjetski forum, u nastojanju da se “ostvari trajni oporavak i izbjegnu finansijski poremećaji koji su doveli do sadašnje krize”.
– Dramatične promjene u svjetskoj ekonomiji nisu uvijek bile odražene u globalnoj arhitekturi za ekonomsku saradnju – navedeno je u saopćenju koje je Bijela kuća izdala poslije radne večere lidera, ističući da je “sada sve počelo da se mijenja”.
Geitner je potvrdio da Washington podržava postojeće težnje Pekinga i predočio da su “neizbježnosti” promjena svjesne i zemlje zapadne Evrope koje će morati da podijele svoj utjecaj s drugima.
Pittsburška policija upotrijebila suzavac i gumene metke
Američka policija je u Pittsburghu upotrijebila suzavac kako bi rastjerala oko 2000 protestanata koji su se okupili uoči samita G20 uprkos upozorenjima da će se za razbijanje protesta upotrijebiti sila.
– Morate napustiti područje bez obzira na vaše namjere – rekla je policija sat vremena nakon početka protesta, a potom je upozorila da će upotrijebiti suzavac i drugu „nesmrtonosnu silu“.
Nakon što ih je potisnula niz ulice, policija se s protestnicima sukobila oko 1,6 kilometara dalje od mjesta gdje se održava samit G20.
Oni su počeli bacati boce, a policija je odgovorila ispalivši suzavac koji je rastjerao gomilu.
Tanjug