Bolnice moraju biti spremne
Svinjska gripa ubrzano se širi i sve je više osoba koje umiru od posljedica zaraze virusom H1N1. Do sada je u svijetu registrirano skoro 2.200 umrlih, dok je laboratorijskim testovima potvrđeno da blizu 210.000 ljudi inficirano.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi da ih je daleko više, jer brojne zemlje više ne registriraju oboljele.
Masovno širenje
Kako bi što spremnije ušle u jesen, kada se očekuje još masovnije širenje virusa, mnoge države razmišljaju da uvedu oštrije mjere predostrožnosti. Jedna od njih je i Hrvatska, u kojoj ima više od 120 oboljelih. U BiH takvih razmišljanja još nema, a oboljelo je 20 osoba.
– Imamo mali broj oboljelih te nam je i dalje osnovna mjera intenzivni epidemiološki nadzor. Cilj ove mjere, koja je u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, jeste što ranije otkrivanje novoboljelih – rekao je portparol Federalnog ministarstva zdravstva Zlatan Peršić.
Izbjegavanje ekskurzija
Inače, Vijeće ministara BiH prošle sedmice usvojilo je Plan pripravnosti i kontrole pandemijske influence. Plan se odnosi na aktuelni virus, ali i na sve moguće pandemijske influence u budućnosti. Zorica Rulj, portparol Ministarstva civilnih poslova BiH, kaže da plan sadrži sve elemente za koordiniranu akciju u borbi protiv masovnog širenja virusa.
– Planom je predviđeno formiranje koordinacionog tijela za zaštitu i spašavanje s predstavnicima Vijeća ministara, vlada entiteta i Brčko Distrikta, a bit će dopunjeno i ekspertima iz zdravstva i veterinarstva – kaže Rulj.
U BiH je još na snazi preporuka entitetskih i kantonalnih ministarstava da se izbjegavaju ekskurzije van granica BiH.
Četiri klinike
Prema riječima Zorice Rulj, predviđeno je da se sumnjivi pacijenti upućuju na infektivne klinike u Sarajevu, Tuzli i Banjoj Luci ili Foči te bi se ove bolnice trebale institucionalno pripremiti za vanredne prilike. Na upit ko će snositi troškove ako BiH zatrebaju dodatne količine “tamiflua”, Rulj je kazala da “lijek i eventualno vakcine nabavljaju entiteti”.
Avaz