Zatvorenici non-stop držani u samicama

0

waterboarding_mucenje180Iako se već godinama bruji o “crnim lokacijama”, odnosno mreži tajnih američkih zatvora u kojima su zatvarani najzloglasniji “teroristički osumnjičenici”, tek su u posljednjim intervjuima na vidjelo izašli neki detalji vezani uz taj dio “antiterorističke borbe” bivšeg američkog predsjednika Georgea W. Busha, koja je počela nakon napada na WTC 2001.

Dusty stupa na scenu

Naime, nakon napada 11. septembra američki obavještajci su osumnjičenike zatvarali u pritvorne centre u savezničkim državama, npr. Tajlandu. Ta se praksa pokazala neizvjesnom, a CIA je shvatila da joj je potrebno dugoročnije rješenje.

Tu je na scenu, prenosi New York Times, stupio takozvani CIA-in operativac Dusty – Kyle D. Foggo – koji trenutno služi zatvorsku kaznu zbog novčane prijevare.

Naime, u martu 2003. dva CIA-ina agenta su Dustyju, tadašnjem šefu evropske CIA-ine opskrbljivačke mreže, prenijela neobičan zahtjev. Željeli su njegovu pomoć u gradnji tajnih CIA-inih zatvora. Dusty je za taj zadatak, koji je, naravno, prihvatio, bio savršen – bio je poznat po tome da za CIA-u može nabaviti apsolutno sve.

– Bilo je preosjetljivo da to radi sjedište. Ponosan sam što sam mogao pomoći svojoj državi – rekao je Dusty u intervjuu.

Dusty se bacio na gradnju zatvora, od kojih je svaki mogao primiti po šest zatvorenika. Jedan od njih bio je smješten u zgradi u prometnoj ulici Bukurešta u Rumuniji, jedan u zabačenom dijelu Maroka, a drugi u okolini grada u još jednoj od državi istočne Evrope. Zatvori su, prenosi New York Times, bili dizajnirani da izgledaju isto, kako zatvorenici, koje su držali u izoliranim ćelijama, ne bi znali gdje se nalaze kad bi ih premještali. U vrijeme njihova završetka, CIA je navodno već odustala od najžećih metoda ispitivanja, poput waterboardinga, odnosno simulacije utapanja.

Sat vremena vježbe

Mreža zatvora s vremenom je obuhvatala najmanje osam pritvornih centara, uključujući po jedan na Bliskom istoku, u Iraku i Afganistanu, te onaj u Guantanamu. CIA nikada službeno nije objavila koliko je zatvorenika držala, iako je jednom spomenula da se radilo o njih 100-tinjak.

U svakom od zatvora rijetko se, navodi New York Times, nalazilo više od četiri zatvorenika. Samice u kojima su dnevno provodili po 23 sata bile su izrađene od posebnog materjala kako se zatvorenici ne bi ozlijedili. Dnevno su imali pravo na sat vremena vježbanja, na koje su ih vodili zatvorski čuvari sa skijaškim maskama, koje su stavljali kako bi ih zastrašili, ali i da bi zaštitili svoj identitet. Bio je uspostavljen i sustav nagrada i kazni – ako je zatvorenik bio dobar, dobio bi knjigu ili DVD, a ako se ponašao loše, tu bi mu nagradu oduzimali.  

Javno.com
Obrada: IslamBosna

Leave a Reply