Ubijeđivanje Rusije u toku: Amerikanci spremaju ‘Deyton 2’

0

white_houseWashington i Brisel spremaju novu međunarodnu konferenciju o BiH na kojoj bi se izvršila revizija Dejtonskog mirovnog sporazuma i udarili temelji novog unutrašnjeg uređenja države!

Jedina prepreka realizaciji ovog plana je čvrst stav Moskve, koja za sada ne pristaje ni na kakve promjene “Deyton-a”.

Kako za “Press RS” ističu odlično obavješteni diplomatski izvori, američka administracija uz pomoć Velike Britanije pokušava da ubijedi Rusiju, ali i još nekoliko država koje se protive ovom planu, da je “Deyton” prevaziđen i da BiH ne može da opstane ukoliko se taj ugovor ne promjeni. Najprihvatljivija opcija za promjene unutrašnjeg uređenja BiH je organizovanje nove međunarodne konferencije.

Isti izvori podsećaju da je probni balon nedavno pustio američki kongresmen i član vladajuće Demokratske stranke u SAD Russ Carnaham. On je ustvrdio da administracija predsjednika Barack-a Obame podržava ideju bivšeg gradonačelnika Deyton-a Mike-a Tarnera, koji je na toj funkciji bio kada je potpisan Deyton-ski sporazum, da se sada održi i “Deyton 2”.

Politički analitičar i odličan poznavalac prilika unutar EU Zekerijah Smajić potvrdio je za “Press RS” da ideja o novoj mirovnoj konferenciji o BiH nije nova i da se i sam već duže zalaže za to.

BiH ovakva kakva je sada ne može ni u jednu međunarodnu organizaciju. BiH je trenutno nefunkcionalna i neodrživa i, kao takva, nepouzdan partner međunarodnim organizacijama i institucijama. Na unutrašnjem planu nije moguće postići konsenzus o ključnim pitanjima, a pitanje svih pitanja je Deyton-ski sporazum koji je stvorio ovakve institucije BiH, a one su neefikasne i nefunkcionalne u odnosu na zahtjeve EU i NATO, kaže Smajić.

On ističe da je jedino rješenje u “dobro organizovanoj i dobronamjernoj međunarodnoj konferenciji na kojoj bi se preispitalo ono što je urađeno od Deyton-a na ovamo i stvorio novi međunarodni plan koji bi bio perspektivan za BiH kao samostalnu i suverenu državu”.

Ovakva BiH se urušava i ne samo da zaostaje za Albanijom po pitanju evropskih integracija, već ide u pravcu definitivnog rastrojstva. U slučaju da se međunarodna zajednica odluči za organizovanje nove mirovne konferencije, što smatram neophodnim, vlasti u BiH se ne bi ništa pitale, jer bi pokrovitelji takve konferencije bile UN i EU i rješenje bi bilo nametnuto kao i u novembru 1995. godine, kaže Smajić.

Predsjednik Izvršnog odbora Srpske stranke RS Nenad Stevandić kaže da ga ne iznenađuje ovakva inicijativa. On ističe da bi ona mogla da bude realizovana nakon ulaska BiH u NATO, kada će, kako kaže, Amerikanci moći da rade šta hoće i da sprovedu u djelo sve što naume.

Naši političari ne znaju da naplate pristupanje NATO i prodali su RS za tri stolice, kao što je i prethodna garnitura za tri stolice prodala Vojsku RS. Oni sada nemaju ni tih stolica, niti ima Vojske RS! Umjesto da od NATO traže garancije da će poštovati unutrašnje uređenje BiH, da se neće mješati u proces ustavnih promjena i da Srbija i Rusija i dalje budu garanti Deyton-skog sporazuma, oni su bezuslovno pristali na članstvo u NATO. To će značiti cementiranje centralizacije BiH, ali to naši političari ne vide, kaže Stevandić.

On ističe da i nedavna inicijativa za imenovanje specijalnog izaslanika SAD za BiH pokazuje da su Amerikanci odlučni da zadrže uticaj u BiH. Štaviše, kaže Stevandić, on je uvjeren da će SAD vrlo brzo da ozvaniči pomenutu inicijativu i da će na Balkan da stigne Obamin izaslanik.

Vojno-politički analitičar iz Beograda Miroslav Lazanski smatra da bilo kakva revizija Deyton-skog sporazuma ni dalje nije moguća bez pristanka RS.

Ne mislim da treba polagati puno pažnje na inicijative kojekakvih američkih kongresmena, jer najveći broj njih nema pojma ni gdje se nalazi BiH. Njihove inicijative su plod bošnjačkog ili nečijeg drugog lobiranja. Bez obzira na to ko pokreće takve inicijative, njihovo sprovođenje u djelo je nemoguće bez pristanka srpskih političara, a ne vidim baš da u RS vlada takva klima i da je premijer RS Milorad Dodik spreman na tako nešto, kaže Lazanski.

On ističe da je drugo pitanje da li BiH, ovakva kakva je i sa ovakvom unutrašnjom strukturom, može u NATO.

To je rekao i donedavni predsjednik NATO Jaap de Hoop Scheffer. I nakon ulaska BiH u NATO biće nemoguće prekrajanje Deyton-a bez srpske saglasnosti, kaže Lazanski.

Direktor Centra za međunarodne odnose iz Banjaluke Miloš Šolaja kaže da u ovom trenutku nema političke volje za projekat “Deyton 2”. On, ipak, ne isključuje snažniji angažman američke administracije u BiH.

Amerikanci će pojačati angažman u BiH kao dio izlazne strategije iz problema u koje su zapali u Iraku, pa i Afganistanu. U BiH mogu da uberu poneki diplomatski poen i poprave poljuljani imidž. Kad je riječ o “Deyton-u 2”, dok god ga budu pokretali pojedini kongresmeni, on neće imati težinu i predstavljaće rezultat rada raznih lobističkih grupa. To može da bude ozbiljna inicijativa, tek kada dođe iz usta Baracka Obame, tvrdi Šolaja.

24sata.info

Leave a Reply