Uhapšeni moraju odgovarati pred Sudom Iranske revolucije u Teheranu, izvjestila je državna agencija Irna. U optužnici se navodi da je proces pokrenut zbog izazivanja nereda u zemlji i ugrožavanja nacionalne sigurnosti. U saopštenju se ističe da su neki od demonstranata prilikom protesta fotografisani te da se za preostalim i dalje traga. Agencija Irna ne navodi broj optuženih, mada je prethodno saopšteno da će se pred sudom naći oko 30 osoba.
Među optuženima su, kako izvještava agencija Fars, i istaknuti kritičari režima kao što je bivši zamjenik predsjednika Muhamed Ali Abtahi, nekadašnji zamjenik ministra vanjskih poslova Mohsen Aminsadeh i bivši glasnogovornik Vlade Abdollah Ramsasandeh.
Amnesty traži fair proces
Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International zatražila je od iranskog vodstva fair odnos prema optuženima i upozorila da će pratiti cijeli proces.
Amnesty je od Teherana zatražio da oslobodi političke zatvorenike. „U iranskim zatvorima više ne smije biti mučenja i sloboda štampe mora biti ponovo omogućena,“ izjavila je generalna tajnica ove organizacije u Njemačkoj, Monika Luecke. „Osim toga oni koji su odgovorni za smrt demonstranata moraju izaći pred lice pravde,“ rekla je Luecke. Ona je također rekla kako bi njemačka Vlada u razgovorima o iranskom atomskom programu trebala tematizirati i povrede ljudskih prava u Iranu.
Nemiri u Iranu su izbili nakon spornih predsjedničkih izbora 12. juna. Nakon što je dosadašnji predsjednik Mahmud Ahmadinedžad proglasio pobjedu na izborima stotine hiljada demonstranata izašlo je na ulice Teherana i drugih iranskih gradova. Najmanje 20 osoba je izgubili život u sukobima između demonstranata i snaga sigurnosti. Više od 1000 osoba je uhapšeno, među njima političari, novinari i advokati. Većina njih je u međuvremenu oslobođena. Oko 250 osoba se još uvijek nalazi u zatvoru. Opozicioni vođa Mir Husein Musavi optužuje Vladu za lažiranje izbornih rezultata i zahtijeva održavanje novih izbora.
DW