Smrznuto i staro meso prodaje se kao svježe
Bosna i Hercegovina već odavno uvozi smrznuto meso staro i po nekoliko godina. Ne postoji adekvatna kontrola tog mesa, pa se ono vrlo često nakon odmrzavanja nađe u mesnicama i prodaje se kao svježe, tvrde iz Udruženja za zaštitu potrošača.
Stare rezerve
“Pouzdano znamo da se to meso prodaje u mesnicama. Naprimjer, u KS samo su dvije do tri mesnice koje imaju svježe meso. Zemlje iz kojih ga mi uvozimo se ažurno rješavaju starih rezervi, a nama prodaju meso za maksimalno tri marke po kilogramu. Treba naglasiti da se ono prodaje kod nas i kao faširano, te se takvo koristi i u ćevabdžinicama i buregdžinicama”, kaže Mensud Lakota, sekretar Udruženja.
On naglašava kako se i sve češća trovanja hranom dešavaju upravo zbog neadekvatne kontrole hrane, što je slučaj i s mesnim proizvodima, poput salame, pašteta i konzerviranog mesa.
“Često imamo situaciju da se u tržnim centrima faširano meso prodaje po cijeni koja je, ako realno gledate, niska. Po tome građani mogu prepoznati o kakvom kvalitetu se radi, jer dobro meso kod nas je itekako skupo. Pored toga što se radi o starom mesu, ono je i najniže kvalitete. Porijeklo mu se ne zna, a starost se ne može utvrditi, jer na njemu nema izvorne deklaracije”, tvrdi Lakota.
Precizan rok
BiH, prvenstveno, nedostaje državna strategija o ishrani stanovništva, a pravilnici prema kojima se određuje kontrola kvaliteta hrane najčešće su stari i 15 godina, te tako prevaziđeni, kažu iz Udruženja za zaštitu potrošača.
Iz Federalne uprave za inspekcijske poslove kazali su nam kako veterinarski inspektori tokom kontrole nisu naišli na prodaju mesa koje je nakon uvoza u duboko smrznutom stanju odmrznuto i prodavano kao svježe.
Iz Uprave napominju da se duboko smrznuto meso smije prodavati ako se na njemu to i naznači, te da ono može biti u prodaji do 90 dana, pod uvjetom da se čuva na temperaturi nižoj od minus 12 stepeni Celzijevih.
Kazne i do 100.000 KM
“Stavljanje na tržište zdravstveno neispravne hrane je novčano kažnjivo, i to u iznosu od 25.000 do 100.000 KM za pravno lice, a za odgovorno lice u pravnom licu od 1.250 do 2.500 KM. Fizičko lice će za navedeni prekršaj biti kažnjeno u iznosu od 1.250 do 2.500 KM. Kada se utvrdi da je meso higijenski neispravno, rješenjem inspektora se uništava i uklanja”, kaže Anis Ajdinović, portparol Uprave za inspekcijske poslove FBiH.
Avaz