SDA BiH: Špirić krši ustav, pretežira kadrove srpskog i hrvatskog naroda

0

spiric1Stranka demokratske akcije u više navrata je upozoravala da je u svom mandatu predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić, prilikom imenovanja na rukovodeće pozicije, evidentno protežirao kadrove iz srpskog i hrvatskog naroda.

Tako je Vijeće ministara od ukupno 24 imenovanja na pozicije imenovao 12 Srba, 7 Hrvata, 4 Bošnjaka i 1 iz reda ostalih i tako prekršio Ustav Bosne i Hercegovine narušavajući etničku strukturu na ovim pozicijama na štetu Bošnjaka i ostalih građana. U ovim slučajevima predsjedavajući Vijeća ministara imao je podršku ministara iz HDZ BiH

Predsjedavajući Vijeća ministara višemjesečno je opstruirao imenovanja direktora DEI-ja (6 mjeseci je odugovlačeno sa raspisivanjem konkursa), UIO-a i RAK-a (nakon okončane procedure, već dvije godine odlaže se imenovanje direktora), na čijem su čelu bili Bošnjaci, dok je u isto vrijeme ekspresno imenovao direktore agencija predstavnike srpskog i hrvatskog naroda (IDDEEA, Agencija za zaštitu ličnih podataka, Agencija za lijekove i medicinska sredstva…).

Iz ovakvoga ponašanja jasno je kako predsjedavajući Vijeća ministara izvršava samo političke naloge svojih stranačkih šefova, direktno narušavajući efikasnost državnih institucija i agencija Bosne i Hercegovine.

Stoga Stranka demokratske akcije predlaže da se na temelju Ustava Bosne i Hercegovine donese odluka o etničkoj zastupljenosti na glavnim pozicijama u institucijama BiH.

Prijedlog sporazuma zasniva se na slijedećim principima:

1. Pravni osnov je član IX tačka 3. Ustava BiH gdje stoji: „Funkcioneri imenovani za položaje u institucijama BiH, u pravilu, odražavaju sastav naroda Bosne i Hercegovine”. Etnička struktura BiH utvrđena je na popisu stanovništva iz 1991. godine i nju čine:

– 43,5% Bošnjaci
– 31,2% Srbi
– 17,4% Hrvati i
– 7,9% ostali, koji se etnički ne izjašnjavaju kao konstitutivni narodi.

2. Predmet odluke / sporazuma su 61 glavna pozicija (direktori, predsjedavajući, generalni sekretari itd.) od kojih, shodno etničkoj strukturi prema popisu stanovništva iz 1991. godine, pripada

– Bošnjacima 26 pozicija (trenutno 19)
– Srbima 19 pozicija (trenutno 25)
– Hrvatima 11 pozicija (trenutno 15)
– Ostali 5 pozicija (trenutno 1)

3. Odluka se ne odnosi na etničku strukturu Vijeća ministara i unutarnju strukturu ministarstava, (sekretari, pomoćnici, i sl.), niti institucije u kojima se predviđa rotacija na glavnim pozicijama u okviru jednog mandata. Također se ne odnosi ni na stručne službe Parlamenta BiH.

4. U pravilu, etnički raspored na glavnim / vodećim pozicijama se rotira. Izuzetno i iz opravdanih razloga, moguće je obnoviti mandat / kandidaturu istoj ili drugoj osobi iste etničke pripadnosti ali da generalno ukupan broj približno odražava etnički sastav naroda BiH.

5. Sastavni dio Sporazuma je i tabelarni prikaz etničkog rasporeda glavnih pozicija. Posebno su izdvojene najvažnije pozicije (14) na kojima je predložen paritet i redoslijed rotacije tako što se nakon Bošnjaka, imenuje Srbin, a nakon Srbina Hrvat. Sličan raspored rotacije predložen je i za ostale glavne funkcije. Od ukupno 14 glavnih pozicija, 2 (dvije) su predviđene su za kandidate iz kategorije ostalih građana koji se ne izjašnjavaju kao neki od konstitutivnih bh. naroda.

6. Ovaj raspored podrazumijeva da izabrani zvaničnici ispunjavaju sve propisane uvjete i kriterije. Ukoliko se desi da za određene pozicije nema prijavljenih kandidata koji ispunjavaju sve predviđene uvjete i ujedno predstavljaju etničku grupu kojoj po odluci određena pozicija pripada, bit će izabran kandidat druge etničke pripadnosti koji ispunjava propisane uvjete.

7. Konkretan prijedlog rasporeda, pored ostaloga, u obzir uzima:

– iz koje etničke strukture je bio dosadašnji zvaničnik

– potrebu da se u svim važnijim oblastima (sigurnosne, pravosudne, finansijske i dr.) osigura paritetna zastupljenost konstitutivnih naroda,

– zbog ozbiljno narušenog etničkog balansa, u prvom krugu imenovanja data je prednost Bošnjacima i predstavnicima ostalih kako bi sadašnji debalans na štetu Bošnjaka i ostalih bio otklonjen, tj. ispoštovana relevantna ustavna odredba,

– ravnomjeran etnički raspored prema značaju i veličini institucija,

8. Ovaj Sporazum stupa na snagu danom usvajanja na sjednici b Vijeća ministara.

Sporazum će u ime SDA Vijeću ministara predložiti ministar odbrane Selmo Cikotić.

Odbacujemo bilo kakav pokušaj povezivanja izbora glavnih čelnika institucija BiH sa imenovanjem zamjenika predsjedavajućeg i ministra sigurnosti u Vijeću ministara. Izbor ministra sigurnosti i dopredsjedavajućeg Vijeća ministara je dio Sporazuma o partnerskim osnodima za uspostavu parlamentarne većine kada je dogovorena i etnička zastupljenost sastava Vijeća ministara. SDA se nije tako ponašala prilikom imenovanja ministara i zamjenika u Vijeću ministara iz SNSD, iako pitanje ovih imenovanja nisu ni tada bila riješena.

Današnjoj konferenciji za medije prisustvovali su Senad Šepić, potpredsjednik, Halid Genjac, predsjednik Glavnog odbora, Salmir Kaplan, portparol Stranke demokratske akcije, i Selmo Cikotić, ministar odbrane Bosne i Hercegovine.

Svevijesti.ba

Leave a Reply